Vymení Ukrajina Krym za plyn? Zatiaľ nemá ani jedno

Ruskí vojaci bez označenia
Zdroj: TASR

Rusi polostrov systematicky obsadzujú.

Ukrajina asi už stratila polostrov Krym. Zatiaľ čo Rusi aktívne postupujú, Ukrajinci vyčkávajú a vyhýbajú sa konfrontácii.

Veď napokon Kyjev je do veľkej miery závislý od toho, aké ceny plynu mu Moskva nadiktuje a zrejme aj od sľúbenej pôžičky. Západ sa totiž v poskytovaní finančnej injekcie zatiaľ vôbec neponáhľa.

My s obuškami, oni s guľometmi

Rusi majú na Kryme podľa odhadov asi 15-tisíc vojakov, zatiaľ čo Ukrajinci vraj menej ako 4000. Navyše väčšinu tamojšieho obyvateľstva tvoria Rusi.

Ukrajinskí vojaci ohlásili, že kým oni svoje vojenské útvary bránia obuškami, Rusi šli s guľometmi.

Plyn a peniaze

Na ruské kroky reagoval svet odmietnutím, no zatiaľ sa na obzore nečrtá žiadna konkrétnejšia vojenská iniciatíva voči Moskve.

Kremeľ má navyše v rukách silný tromf. 

Ukrajincom totiž Rusi od začiatku tohto roka dodávajú plyn po 286,50 dolára za 1000 kubíkov, namiesto pôvodných 400 dolárov. Práve to drží Ukrajinu akotak nad vodou.

Navyše Kyjev zúfalo potrebuje nové úvery, aby sa vyhol bankrotu.

Od Ruska mal prisľúbených 15 miliárd dolárov (v tomto a nasledujúcom roku bude potrebovať spolu až asi 30 miliárd dolárov), no a Európska únia a Medzinárodný menový fond zatiaľ peniaze nedajú (hovorí sa najskôr o apríli).

Ukrajinské vedenie sa tak môže ocitnúť pred voľbou, či Krym, alebo peniaze a plyn. Zatiaľ nemá isté ani jedno.

A čo Tatári?

Situáciu by podľa niektorých expertov mohli "zamotať" krymskí Tatári. Zatiaľ čo Ukrajinci sa polostrova možno až tak ťažko vzdávať nebudú, Tatári Krym vnímajú ako vlasť a pripojenie k Rusku odmietajú.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.


BRATISLAVA/ TASR, TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti