Ján Jurišta (69)

Prezidentský kandidát za KSS Ján Jurišta
Zdroj: SITA

Je kandidátom Komunistickej strany Slovenska.

Pochádza z Kysúc. Narodil sa 23. augusta 1944 vo Svrčinovci. Študoval španielčinu a slovenčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. Cez konkurz sa dostal do latinskoamerickej redakcie zahraničného vysielania Rádia Praha. Novinárske ostrohy získaval aj v Ekvádore.

Novinár, diplomat a pedagóg

Po zámene žurnalistickej kariéry za kariéru v diplomacii pôsobil Ján Jurišta v troch etapách spolu 16 rokov v Latinskej Amerike (Kuba, Brazília, Argentína). Za súčinnosť pri realizácii objednávok Československej socialistickej republiky (ČSSR) v Argentíne, kde sa postavili tri elektrárne, a za výsledky v politickej oblasti dostal štátne vyznamenanie Za vynikajúcu prácu.

Zdroj: TASR

Pred novembrom 1989 i po ňom pracoval aj na ministerstve zahraničných vecí v Prahe i Bratislave a vo vrcholových straníckych štruktúrach (Komunistická strana Československa - KSČ, Komunistická strana Slovenska - KSS, Strana demokratickej ľavice - SDĽ). Bol tiež krátkodobo zamestnaný vo viacerých súkromných firmách (Kúpele centrál Ymka, MK Group, Devín banka). Koncom 90. rokov 20. storočia sa vrátil do diplomacie.

V súčasnosti Ján Jurišta pôsobí na Fakulte managementu UK v Bratislave, kde vyučuje španielčinu a predmet Globálne procesy svetovej ekonomiky. Napísal viacero publikácií - Sto mesiacov po nežnej: Slovensko v závoze majetkového prevratu a medzinárodný kontext, Prehra víťazov, Zákulisie premien sveta.

Viac informácií nájdete na tejto stránke

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Kandidáti

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.