Zabudnite na babie leto, tento týždeň napadne prvý sneh (prehľad teplôt)

Jeseň
Zdroj: Guas shuterstock.com

Pripravte sa na chladné a veterné počasie.

Babie leto sa skončilo. Na naše územie začína prúdiť studený front a s ním aj chladnejší vzduch. Tento týždeň si slnečné lúče neužijeme. Pripravte sa na sychravé a daždivé počasie, informuje Slovenský hydrometeorologický ústav.Úvod októbra prináša výraznú zmenu počasia. Sever Slovenska dnes zasiahne výdatnejší dážď. SHMÚ vydal pre túto časť krajiny výstrahu prvého, najnižšieho stupňa. Platí až do stredy (5. 10.) rána. Meteorológovia očakávajú v Žilinskom a Prešovskom kraji miestami výskyt zrážok s úhrnom 35 až 60 milimetrov. Tie sa v utorok (4. 10.) zmenia na snehové, a to v polohách od 700 do 1400 metrov. Podľa SHMÚ tu môže miestami napadnúť 2 až 15 centimetrov snehu. Výstraha prvého stupňa pred snežením platí do stredy popoludnia aj pre severné okresy Banskobystrického a Trenčianskeho kraja.

V utorok sa k nepriaznivému počasiu pridá aj vietor. Na celom Slovensku môže v nárazoch dosahovať hodnoty 18 až 23 metrov za sekundu (60 až 85 km/h), na horách 25 až 27 metrov za sekundu (90 až 100 km/h).SHMÚ vydal na tento týždeň aj výstrahy najnižšieho stupňa kvôli dažďu a veternému počasiu.

PONDELOK:

Dnes bude oblačno až zamračené a na väčšine územia dážď alebo prehánky. Postupne od výšky 2000 m aj sneženie. Najvyššia denná teplota 15 až 19, v Trenčianskom, Žilinskom kraji a na Spiši, a miestami aj na Horehroní 11 až 15 stupňov. Teplota na horách vo výške 1500 m okolo 6 stupňov. Fúkať bude prevažne severozápadný vietor 5 až 20 km/h, v nárazoch ojedinele okolo 45 km/h.

UTOROK:

Veterno a chladno! Tak bude v utorok. Okrem toho bude oblačno až zamračené, na viacerých miestach prehánky alebo dážď. Od cca 2000, postupne od 1300 m sneženie. Na severe aj intenzívne zrážky. Popoludní začnú na západe zrážky ubúdať. Najnižšia nočná teplota 11 až 6 stupňov, najvyššia denná teplota 11 až 15, na severe miestami okolo 9 stupňov. Fúkať bude cez deň postupne severozápadný až severný vietor 20 až 45 km/h, v nárazoch miestami 60 až 80 km/h. Na horách búrlivý vietor až víchrica.

STREDA:

V stredu bude ešte o niečo chladnejšie ako predchádzajúce dni. Miestami, najmä na severe prehánky alebo dážď. Od cca 900 m, v noci na severe aj nižšie sneženie. Najnižšia nočná teplota 7 až 3, na severe okolo 1 stupeň, najvyššia denná teplota 7 až 12, na severe a na Horehroní 3 až 7 stupňov. Bude veterno, fúkať bude severozápadný vietor 15 až 35 km/h, v nárazoch miestami 55 až 70 km/h.

ŠTVRTOK:

Aj vo štvrtok bude oblačné až zamračené počasie. Na viacerých miestach dážď, na severe aj intenzívny. Od cca 1200 m sneženie. Miestami veterno. Bude chladno, najnižšia nočná teplota 7 až 1 stupeň, najvyššia denná teplota 7 až 11, na severe a na Horehroní okolo 5 stupňov.

PIATOK:

Koniec týždňa sa opäť nezaobíde bez zrážok. Vo vysokých polohách bude snežiť. Najnižšia nočná teplota 7 až 1 stupeň, najvyššia denná teplota 8 až 13, na severe miestami okolo 6 stupňov.

BRATISLAVA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ochladenie

Dôležité udalosti