Nezhody V Starom Meste! Pre otváracie hodiny z funkcie odstúpil prvý človek

Ľubomír Boháč
Ľubomír Boháč Zdroj: TASR

Vicestarosta Ľubomír Boháč skritizoval starostu Radoslava Števčíka.

Vicestarosta bratislavskej mestskej časti Staré Mesto Ľubomír Boháč sa k dnešnému dňu vzdal svojej funkcie. Ako dôvod vlastného rozhodnutia uvádza nemožnosť ďalšej spolupráce so starostom Radoslavom Števčíkom, ktorý stratil jeho dôveru.

Boháč deklaruje, že na pozícii zástupcu starostu mal ambíciu ako architekt prispieť k zlepšeniu fungovania verejných priestorov v Starom Meste. "Od prvých dní nástupu do funkcie som však bol vťahovaný do starostom vytvorených sporov ako kontajnery na Šafárikovom námestí, exteriérové terasy, otváracie hodiny a podobne. Napriek často enormnej snahe o hľadanie dohody, pre tvrdohlavý postoj starostu boli výsledky minimálne," konštatuje Boháč.

Ukážkovým príkladom je podľa neho Števčíkov postoj k otváracím hodinám reštauračných zariadení. Podľa Boháča Števčík presadzoval návrh, aby sa žiadne všeobecne záväzné nariadenie (VZN) nepripravovalo.

"Vysvetlil to tým, že mu vyhovuje aktuálny stav, keď prevádzky môžu byť otvorené iba do 22.00 h," povedal. "S tým nesúhlasilo viacero poslancov vrátane mňa, ktorí chápali, že centrum hlavného mesta nemôže byť po 22.00 h zatvorené," doplnil. Práve snaha o kompromis podľa jeho slov viedla k diskusii s prevádzkovateľmi a obyvateľmi o návrhu kompromisného návrhu VZN, ktorý by umožnil predĺžiť otváracie hodiny tak, aby nebol rušený nočný pokoj.

Boháč uvádza, že Števčík prostredníctvom poslancov a úradníkov v plnom rozsahu vedel o všetkých detailoch a aj aktívne vstupoval do tvorby tohto VZN. Nesúhlasí preto so Števčíkovým tvrdením, že išlo o návrh poslancov, o ktorom nemal vedomosť.

"Aj jeho argumentácia o nepodpísaní uznesenia z dôvodu nezákonnosti schváleného VZN je účelová. Návrh VZN bol vopred zverejnený na internetovej stránke Starého Mesta a starosta mal možnosť ho podrobiť právnej analýze ešte pred schvaľovaním v miestnom zastupiteľstve," zdôrazňuje Boháč.

Staromestský starosta Radoslav Števčík je krokom svojho vicestarostu, o ktorom sa dozvedel až z médií, prekvapený, sklamaný a považuje to za osobné a ľudské zlyhanie svojho zástupcu.

"Som prekvapený, že mne vyčíta projekty, ktoré boli v jeho plnej kompetencii, a ktoré od nástupu do funkcie odborne aj politicky zastrešoval. Som presvedčený, že každý by mal niesť osobnú aj politickú zodpovednosť za svoju prácu," uviedol Števčík pre TASR s tým, že takéto zbavovanie sa zodpovednosti považuje za zbabelé. V tejto súvislosti podotkol, že o vzniknutej situácii po schválení predmetného návrhu všeobecne záväzného nariadenia o otváracích hodinách podnikov na území Starého Mesta, hovorili medzi štyrmi očami ešte v piatok popoludní.

Opätovne zdôraznil, že vždy vyzýval poslancov, aby do riešenia problémov v mestskej časti a jeho obyvateľov nevťahovali stranícke záujmy. Údajne aj preto si ako vicestarostu vybral skúseného architekta a spolustranníka jedného z neúspešných kandidátov na starostu Starého Mesta, a tak jeho dnešnou reakciu je sklamaný.

"Do funkcie vicestarostu som ho vymenoval ako starosta a podľa zákona ho z funkcie môže odvolať len starosta," odpovedal starosta na otázku TASR, aký dosah bude mať v praxi rozhodnutie Boháča, či vymenuje nového zástupcu, alebo bude fungovať len so svojou zástupkyňou Janou Špankovou.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Staré mesto

Dôležité udalosti