Pár s Downovým syndrómom zúfalo túži po svadbe a deťoch. Rodičia nesúhlasia

Michael a Taylor majú Downov syndróm. Chcú sa vziať a mať rodinu.
Zdroj: Facebook/ABC

Zatiaľ, čo mnoho matiek a otcov túžia byť starými rodičmi, rodičia Michaela a Taylor sa plánov svojich detí obávajú.

Mladý pár s Downovým syndrómom zúfalo túži po svadbe a po vlastnej rodine. A to napriek tomu, že ich starostliví rodičia sa obávajú, že na to nikdy nebudú pripravení, píše ABC.

Michael Cox a Taylor Andertonová z Queensland sa po prvýkrát stretli pred šiestimi rokmi, zamilovali sa do seba a minulý rok sa aj zasnúbili. Teraz túžia iba po jedinom. Chcú sa vziať a založiť si rodinu. "Chceme mať štyri deti, budeme mať tri dcéry a jedného syna," povedal 25-ročný Michael.

„Nie je to tak ťažké mať dieťa. Viem, že niektorí ľudia hovoria, že je to všetko o tvrdej práci, ale to nie je, je to všetko o láske a súcite, ktoré ste pre svoje dieťa."

Zatiaľ, čo mnoho matiek a otcov túžia byť starými rodičmi, rodičia Michaela a Taylor sa plánov svojich detí obávajú. "Taylor a Michael sa chcú zobrať a mať deti. Cítim veľké obavy a starosti. Nemôže sa to stať," povedala matka Taylor Catherine Musk.

Muži s Downovým syndrómom zvyčajne nie sú schopní splodiť dieťa a ženy majú nízku pôrodnosť, okolo 30-50 percent. Existujú tri známe prípady mužov s Downovým syndrómom, ktorí splodili deti a 26 prípadov žien, ktorým ich zdravotný stav umožňoval byť matkami. Uvádza sa to v štúdii z roku 2006, ktorú vydala Americká spoločnosť pre reprodukčnú medicínu.

„Bolo by veľmi ťažké byť dieťaťom rodičov s Downovým syndróm, ktorí nemôžu pracovať, šoférovať a nerozumejú ani domácej úlohe z matematiky," povedal Michaelov otec Simon Cox.

Mladý pár sa s rodičmi dohodol, že svadbu zatiaľ odložia, ale na svojom odhodlaní mať deti, trvajú. "Viem, že ja a Taylor sme schopní mať rodinu," povedal odhodlaný Michael.

"Niektorí ľudia nám radia, že by sme im to mali jednoducho dovoliť, že majú rovnaké práva ako ich súrodenci, ale my nesúhlasíme," povedal pán Cox.

„Rozhodnutie stať sa rodičmi by malo zostať na tých, ktorých sa to týka," myslí si advokátka z Queenslandu Michelle O'Flynnová. "Ľudia s postihnutím, ako Michael a Taylor, majú určite právo na telesnú integritu a slobodu robiť so svojím telom to, čo chcú," povedala.

QUEENSLAND/kacs

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti