Budú aj slovenskí pracovníci v Británii na špeciálnych zoznamoch? Je to pravdepodobné

Rumunky zbierajú jahody.
Zdroj: Ververidis Vasilis/shutterstock

Vyhliadky britskej ekonomiky nie sú ružové, podľa posledných údajov libra oproti doláru dosiahla svoje 31-ročné minimum.

Anglické spoločnosti by mali vytvoriť zoznamy všetkých zahraničných pracovníkov, ktorých zamestnávajú. Počíta s tým nový návrh ministerstva vnútra. Toto opatrenie ma zabrániť tomu, aby imigranti nebrali prácu domácim. Tento nápad prezentovala na konferencii Konzervatívnej strany v Birminghame ministerka vnútra Amber Rudd: „Zabráni to imigrantom, aby robili prácu, ktorú môžu robiť britskí ľudia."

Pobúrenie a protiimigrantský sentiment

Svojim spolustraníkom tiež sľúbila, že pre mimoeurópskych študentov budú zavedené prísnejšie víza, a to aj napriek sľubom pred referendom o Brexite, že sa imigračná politika voči ľuďom mimo EÚ meniť nebude.

Rudd tiež prisľúbila, že pritvrdí aj pravidlá „rezidentského trhu práce" - to znamená, že každý pracovný inzerát bude musieť byť uverejnený po dobu 28 dní, najprv v Spojenom kráľovstve a až potom v zahraničí. Teda prednostne sa majú zamestnávať domáci ľudia.

Mnoho odborníkov je z jej vyhlásení pobúrených, pretože len prispievajú k mýtu, že cudzinci domácim kradnú prácu, čo môže viesť k rasizmu a xenofóbii. To, že Británia z prisťahovalcov profituje, potvrdil v minulosti aj David Cameron, teraz to, zdá sa, nikoho nezaujíma.

V rádiovej talkhow na BBC Rádiu 4, zakladateľ spoločnosti Cobra beer Lord Bilimoria označil tieto návrhy za absolútne šokujúce.

Značkovanie ako z dôb nacizmu

Mnoho ľudí ich prirovnáva k moderným žltým hviezdam, ktorými nacisti označovali Židov. Paradoxne si práve včera (4.10.) Británia pripomenula 80 rokov od Bitky o Cable Street, kedy britskí fašisti v čele s Oswaldom Mosleym chceli pochodovať židovskými štvrťami. Nakoniec ich antifašisti zastavili a vyhnali preč.

Adam Marshall, riaditeľ Britskej obchodnej komory povedal: „Myslím, že veľa spoločností bude sklamaných, keď zamestnávanie globálnej pracovnej sily bude videné ako znak hanby. Spoločnosti robia tak veľa, aby si vyškolili kvalitných pracovníkov a vždy hľadajú doma, a až potom idú na medzinárodný trh."

Vyhliadky britskej ekonomiky nie sú ružové, podľa posledných údajov libra dosiahla svoje 31-ročné minimum oproti doláru. Stalo sa tak po vyhlásení britskej premiérky Theresy May, že článok 50. Zmluvy o Európskej únii, ktorý upravuje proces vystúpenie z európskeho spoločenstva, aktivuje do konca marca 2017.

Zdroj: TASR/AP

Na trhu vládne neistota, pretože nikto nevie, akú dohodu sa podarí Británii vyrokovať s EÚ, či pôjde o mäkký Brexit alebo tvrdý, kedy zmluva o vystúpení z EÚ nebude pre Londýn veľmi výhodná.

V politických kruhoch sa zvažuje aj možnosť, že ak zmluva o vystúpení z EÚ nebude výhodná, Mayová by mohla vypísať referendum o jej schválení. Tento krok by logicky viedol k jej neúspechu. Preto nás ešte môžu čakať mnohé prekvapenia.

Situácia sa môže ešte skomplikovať po vyhlásení nového referenda o škótskej nezávislosti. Škóti sa cítia podvedení Londýnom. Pred dvoma rokmi hlasovali za zotrvanie v Británii s tým, že spolu sú silnejší a dnes im hrozí, že kvôli referendu o Brexite prídu o svoje členstvo v EÚ, ktoré považujú za prospešné pre svoju krajinu.

Návrat známych pro-Brexitovských tvárí

Rozpačité signály vysielajú aj ďalší ministri. Za veľmi kontroverzné rozhodnutie je považované obsadenie lídra kampane Borisa Johnsona do postu ministra zahraničných vecí, ako aj vyhlásenia ministra zdravotníctva Jeremyho Hunta, ktorý chce do desiatich rokov nahradiť cudzích doktorov domácimi. Už plánuje vysoký nábor študentov do lekárskych škôl.

V tejto atmosfére nie sú prekvapivé ani slová nenávisti na adresu prisťahovalcov z východnej Európy. Jahôdkou na torte je, že dnes (5.10.) iba po 18 dňoch odstúpila z čela euroskeptickej strany UKIP predsedníčka Diane James. Reálne sa tak do jej čela môže vrátiť Nigel Farage, ktorý sa významne podieľal na výsledkoch referenda o Brexite, napriek tomu, že jeho kampaň za vystúpenie z EÚ nestála na faktoch ale špekuláciách.

Zdroj: TASR

Preto Britániu i Európu čaká ešte dlhý maratón zložitých rokovaní a pozícia Londýna sa bude ešte vyvíjať. Dôležité je, ako sa budú meniť pravidlá pre našich krajanov v zahraničí.

BRATISLAVA/METRO,ROCK

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Londýn

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.