Bánovce konečne môžete obísť. Obchvat na R2 si vyskúšal aj náš reportér

Obchvat Bánoviec nad Bebravou v úseku rýchlostnej cesty R2 Ruskovce-Pravotice.
Zdroj: TASR

Rozdiel medzi jazdou mestom a obchvatom bol štyri minúty..

Dočkali sa. Rýchlostná cesta R2 je dokončená. Presnejšie len jej časť. Dnes totiž oficiálne otvorili obchvat Bánoviec nad Bebravou. Rýchlostnú cestu sme vyskúšali za plnej premávky.

Po takmer troch rokoch je 10 kilometrový úsek R-dvojky dokončený. Ešte posledné úpravy na ceste, osadenie dopravnej značky a prvé autá môžu vyraziť.

Primátor Bánoviec nad Bebravou Marián Chovanec tvrdí, že veľmi veľa obyvateľov mesta si dnešným dňom vydýchne.

Pred spustením obchvatu v Bánovciach vodiči postávali a mesto bolo preplnené autami. Obchvat je vybudovaný v polovičnom profile. Podľa šéfa NDS Juraja Valenta to stačí. „Polovičný profil prenesie 18-tisíc áut a tu nie je ani 10-tisíc áut," tvrdí.

Na úseku  Ruskovce-Pravotice je 13 mostov a nebude spoplatnený. Motoristom ušetrí približne štyri minúty.

Čo sa po otvorení obchvatu zmenilo? Reportér TV Markíza Peter Ziman si vyskúšal jazdu za plnej premávky po R2 a aj po meste. Na celom úseku je povolená rýchlosť 100 km/h. Občas premávku brzdili kamióny, no netrvalo dlho a bol na konci. Cesta nám trvala 6 minút 25 sekúnd.

Tento istý úsek si zopakoval aj cez mesto. Okamžite sa však dostal do kolóny a jazdil v štýle brzda spojka. Výsledný čas takmer 10 minút a 46 sekúnd. Obchvat je rýchlejší.

Zdroj: TASR

 Sprístupnili iba časť rýchlostnej cesty R2. No podľa sľubov politikov sme už dávno mali jazdiť po rýchlostnej ceste z Trenčína až do Prievidze. O termíne hovoril v roku 2008 vtedajší minister dopravy Ľubomír Vážny „Začne sa stavba R2 na úseku Trenčín Nováky v roku 2010 a ukončí sa v roku 2014," hovoril vtedy.

Terajšieho ministra dopravy Arpáda Érséka sme sa pýtali čo to brzdí. „Asi projektová príprava výkupy a všetko čo s tým súvisí. Sami dobre viete že diaľnica sa nepripravuje rok," myslí si. Dožijú sa vodiči kompletnej R2 a kedy? Sľuby pri slávnostnom otvorení nepadali.

Zdroj: TASR

S výstavbou obchvatu začal zhotoviteľ - Inžinierske stavby, a.s., so sídlom v Košiciach začiatkom marca 2014. Nachádza sa na ňom 13 mostov a realizovaný je v polprofile, preto nebude spoplatnený. Motoristom ušetrí približne štyri minúty.

Projekt za 88,2 milióna eur bez dane z pridanej hodnoty (DPH) bol spolufinancovaný z eurofondov a štátneho rozpočtu. Pôvodne mal byť dokončený v máji, dôvodom niekoľkomesačného zdržania bolo jeho dočasné napojenie na cestu I/9 pre zvýšenie bezpečnosti motoristov.


BÁNOVCE NAD BEBRAVOU/Peter Ziman

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Obchvat

Dôležité udalosti