Exprezident Kováč mal veľa nepriateľov, iba jeden sa ospravedlnil

Snem HZDS v Žiline 17. júna 1992.
Zdroj: TASR

Bol prezidentom veľmi silne polarizovaného Slovenska. Jedni ho milovali, iní nenávideli.

Zavliekli jeho syna do zahraničia, on si s nimi musel podávať ruky. Po tom ako sa Michal Kováč postavil proti mečiarovej vláde, zažil sériu nevyberaných útokov.

Posledné dni vo funkcií mu pred palácom odpočítavali veľké hodiny. Po smrti sa napokon dočkal ospravedlnenia.

Bolo to obdobie politickej neistoty. Slovensko sa potácalo medzi demokraciou a totalitou. V ceste vlády k absolútnej moci stál prezidentský palác. Mečiarovci preto nedočkavo na budove oproti odpočítavali na veľkej svetelnej tabuli dni do konca funkčného obdobia Michala Kováča. Iba smutne vtedy konštatoval: „Toto som ešte nevidel."

Prezident neustúpil a v paláci vydržal do povestnej nuly. Autor Fedor Flašík sa dokázal ospravedlniť až po jeho smrti.

Jednoduché vzťahy Kováč nemal ani v parlamente. Poslancom vtedy šéfoval Ivan Gašparovič. Ten neskrýva, že občas to medzi politickými špičkami iskrilo. V júli 2007 vtedajší predseda parlamentu Ivan Gašparovič ho nazval „starým chujom".

„Tie názory - to boli názory, ktoré vyplývali z politiky najmä vo vzťahu Slovenska k zahraničiu, ale aj vo vnútornej politike, kedy sme nie vždycky našli tú politickú zhodu. Ale osobne - sme nikdy nemali žiadne spory,"povedal.

Hlavného nepriateľa mal Kováč v osobe vtedajšieho premiéra. Prekonal sa. Keď sa vo funkcií lúčil ponúkol Mečiara symbolickým prípitkom a pred davom ľudí mu podal ruku.

Za gestom bolo nemalo úsilia. Kováč do konca veril, že Mečiar stál za únosom jeho syna. Slova ospravedlnenia ale nikdy nepočul.

Expremiér mlčí

Rozhovor Mečiar odmietol. Vlajka pred vilou, do ktorej sa stiahol na dôchodok, bola dnes ale stiahnutá na pol žrde.

A ak mal byť Mečiar inšpirátorom únosu, vtedajší šéf SIS bol symbolom jeho brutálneho vykonania. Prezidentovho syna vtedy omráčili a v kufri auta zavliekli do Rakúska. „To bola eskalácia boja medzi Mečiarom a prezidentom,"povedal 31 augusta 2010 bývalý prokurátor Michal Serbin.

Pre prezidenta to bol obrovský šok. Vinníkov ale napokon nikdy za mreže nedostali a bez trestu obišiel aj vtedajší šéf tajnej služby Ivan Lexa. Naopak súd exprezidentovi prikázal, aby sa ospravedlnil za ohováranie.

Lexa svoju vinu nikdy nepriznal. Od chorého Kováča dokonca vysúdil finančné odškodné. Po najznámejšom šéfovi SIS-ky sme dnes pátrali zbytočne v Bratislave aj v Pezinku, kde sa stará o kone.

Ani útoky na rodinu či tvrdá kritika Kováča napokon nikdy nezastavili. Vzdal sa sám - v prospech muža, v ktorom videl nádej na porážku Vladimíra Mečiara.BRATISLAVA/Viktor Serebryakov

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Michal Kováč

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.