Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier je malé lavínové nebezpečenstvo

Ilustračná snímka.
Zdroj: TASR

Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier za posledné tri dni pri veľmi silnom vetre pripadlo 30 až 60 centimetrov nového snehu.

Po prvom významnejšom snežení pretrváva vo Vysokých a Západných Tatrách malé lavínové nebezpečenstvo, prvý stupeň z päťdielnej medzinárodnej stupnice. Týka sa pritom vysokých polôh, a to najmä svahov s trávnatým podkladom. TASR o tom dnes informoval Martin Buliak zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby.

Vo vyšších polohách Vysokých a Západných Tatier za posledné tri dni pri veľmi silnom vetre pripadlo 30 až 60 centimetrov nového snehu, ktorý padal na relatívne teplú zem a aj preto je jeho stabilita slabá. "Na strmých svahoch s väčšou hrúbkou snehu je možný zosuv spontánnych základových lavín. Takisto je možný zosuv menších lavín pri mechanickom zaťažení snehovej pokrývky v miestach, kde bolo naviate väčšie množstvo snehu. Ide napríklad o tie pod sedlami, v žľaboch a muldách.

Toto platí najmä v poludňajších a popoludňajších hodinách, kedy teplota mierne stúpne," upozornil Buliak. Dnes ráno bolo na horách pekné polooblačné počasie s inverziou. Teplota vzduchu sa pohybovala v rozpätí od mínus ôsmich do nula stupňov Celzia. Bolo bezvetrie alebo fúkal len slabý severný a severozápadný vietor do troch metrov za sekundu. Za uplynulých 24 hodín už sneh nepripadol.

Vo vyšších polohách nad hranicou lesa (600 m) sa nachádza súvislá snehová pokrývka s výškou od piatich do 30 centimetrov, v polohách nad 1300 metrov nad morom od 25 do 50 centimetrov. Celkovo za periódu sneženia dvoch až troch dní pripadlo v polohách nad 1800 metrov 30 až 60 centimetrov snehu, ktorý je väčšinou suchý a vplyvom sprevádzajúceho vetra nerovnomerne rozložený.

LIPTOVSKÝ HRÁDOK/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti