Kaliňák by mal odstúpiť, myslí si to ministerka spravodlivosti Žitňanská

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská
Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská Zdroj: TASR

Minister vnútra podľa nej zobral riziko nedôvery v inštitúcie, ktoré riadi na seba a strana Smer takisto.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd) zhodnotila pozíciu ministra vnútra Roberta Kaliňáka a vyjadrila sa ku kauze Bašternák. V rozhovore pre denník Sme sa vyjadrila, že podľa nej by mal Kaliňák odstúpiť.

Žitňanská pripomenula, že keďže nie je v koaličnej vláde prvýkrát, nepamätá si vládu, v ktorej by neriešila aj morálne dilemy. „Myslím si, že v tomto prípade ide o dôveryhodnosť inštitúcií a dôveryhodnosť polície ako takej. V záujme toho som presvedčená, že sú chvíle, keď politické rozhodnutie treba urobiť," povedala Žitňanská.

Ministerka spravodlivosti si myslí, že situácia sa dostala do polohy, kedy by rozhodnutie o odstúpení bolo na mieste. „Jedna vec sú fakty, druhá vec je konflikt záujmov a tretia vec je, že jednoducho v istej situácii, keď nedôvera presiahne hranicu a začína to ubližovať inštitúcii ako takej, tam už potom bez ohľadu na oprávnenosť alebo neoprávnenosť konkrétnych výčitiek je asi namieste uprednostniť záujem dôveryhodnosti inštitúcií."

Žitňanská nechce špekulovať na tému, či si vie predstaviť, že by bol Kaliňák ministrom vnútra celé štyri roky. Minister vnútra podľa nej zobral toto riziko nedôvery v inštitúcie, ktoré riadi na seba a strana Smer takisto.

Ako dodala, Most-Híd bude určite presadzovať primárne ďalšie systémové zmeny. „V mojom rezorte alebo aj v rámci posilnenia dôveryhodnosti polície. Ale treba si na druhej strane povedať aj to, že to nie je len otázka výmeny figúr," dodala. „Uvažujeme v každom prípade o tom, aké zmeny chceme presadiť, aby to bola výrazná zmena k posilneniu dôveryhodnosti inštitúcií tejto krajiny," uzavrela Žitňanská.

BRATISLAVA/kacs

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Lucia Žitňanská

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.