Aj na Slovensku máme zlatú baňu. Pomáha udržať banícku tradíciu a živí 140 rodín

Práca baníkov je nesmierne náročná.
Zdroj: TV Markíza

Tma, hluk a pot v zafúľaných tvárach baníkov. Tak sa získava magický žltý kov.

Je to jediná zlatá baňa v strednej Európe, v ktorej vzácny žltý kov stále ťažia. Nachádza sa neďaleko Žarnovice. Ak novodobých zlatokopov niečo vystihuje, tak potom trpezlivosť nevyhnutná pri činnosti, ktorá sa podobá na hľadanie ihly v kope sena.

Tma, hluk a pot v zafúľaných tvárach baníkov. Tak sa získava magický žltý kov. Vchádzame do podzemných priestorov s desiatkami kilometrov chodieb. Naším cieľom je zlatá šachta v hĺbke 350 metrov.

Zlato sa ťaží v Bani Rozália. Vzácny kov sa tu musí získať precíznou prácou. Základom je nájsť vhodnú rudnú žilu. To je úloha pre geológa.

„Zlato je veľmi jemne rozptýlené v týchto sulfidoch. Sú to veľmi drobné čiastočky. Nenachádzajú sa tu žiadne veľké nugety a je veľmi veľký problém to zlato vidieť," vysvetľuje banský geológ Peter Žitňan.

Po určení miesta dobýjania prichádzajú na rad pneumatické vŕtacie kladivá.

„Práve zarážame novú čelbu, musíme sa dostať komínom na dobívku aby sme sa dostali k rude," opisuje baník.

Do navŕtaných otvorov umiestnia dynamit. Rozbuška ide do pevnej náložky. Tá ide prvá do vývrtu a potom sa dávajú ďalšie podľa potreby. Podľa hĺbky vývrtu. Po detonácii rudu odpracú a takto sa v bani postupuje dookola.

„Dobývame zlatonosnú žilu, momentálne máme celkom peknú. Pokým bude, tak budeme ďalej robiť," hovorí baník Maroš.

Získavanie zlata z obrovskej masy rudy je naozaj piplačka.

„V každom vagóne je zhruba jedna tona rudy. Tá jedna tona obsahuje 10 gramov zlata, čo by stačilo zhruba na väčšiu retiazku," hovorí o pomeroch Žitňan.

Baňa ale nie je iba o nekonečných stiesnených chodbách. Niekedy dokonca pripomína jaskyňu. Najskôr tu bola malá chodba, ktorá mala zhruba 2,5 metra výšku. Neskôr tu vydobyli žilu a vznikli tu veľké otvorené priestory. Komu by nestačilo, dajú sa tu nájsť aj špeciálne kvaple.

Jediná funkčná baňa v Hodruši - Hámroch zachováva miestnu banícku tradíciu stále živú. Najdôležitejšie je ale snáď to, že zo 140tich zamestnancov tvoria domáci viac než polovicu.

„Keby banský závod v Hodruši nefungoval, ľudia by si museli jednoducho hľadať robotu niekde inde. Buď by odchádzali na týždňovky alebo by odišli úplne z našej obce. Tak ako za posledných 20 rokov, odišlo z našej obce tretina obyvateľstva," dodal bývalý riaditeľ banského závodu Richard Kaňa.


Hodruša - Hámre/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Baňa

Dôležité udalosti