Domáce

FICO: Znepokojuje nás možnosť ohrozenia dodávok ropy a plynu

Robert Fico počas mimoriadneho zasadnutia Bezpečnostnej rady SR v súvislosti s aktuálnou situáciou na Ukrajine.
Zdroj: SITA

Ropu máme na 95 dní, plyn nám vystačí na štyri až päť mesiacov.

V poradí druhé zasadnutie Bezpečnostnej rady SR venované situácii na Ukrajine sa do neskorých nočných hodín zaoberalo aj možnosťou, že by ukrajinská kríza ohrozila dodávky ropy a plynu na Slovensko, prípadne tranzit cez našu krajinu do západnej Európy. "Túto situáciu monitorujeme veľmi podrobne, z hľadiska našich vnútroštátnych záujmov nás zaujíma možno najviac," povedal po rokovaní rady premiér Robert Fico (Smer-SD).

Zdroj: SITA
Ropu máme na 95 dní, plyn nám vystačí na štyri až päť mesiacov

"Opätovne sme na Bezpečnostnej rade prerokovali zásoby plynu, ropy a ropných výrobkov. Pokiaľ ide o zásoby ropy a ropných výrobkov, Slovensko má v súlade s medzinárodnými predpismi zásoby na 95 dní v plnej prevádzke," povedal predseda vlády. "Pokiaľ ide o plyn, v zásobníkoch je 1,77 mld. metrov kubických, samotné SPP má okolo osemsto miliónov, čo vystačuje na štyri až päť mesiacov, pokiaľ ide o domáce potreby," dodal. Premiér upozornil, že sa pravdepodobne bude otvárať aj otázka reverzného toku plynu zo Slovenska na Ukrajinu. "Budeme sa musieť pripraviť aj na diskusiu na túto tému," poznamenal Robert Fico.

Zdroj: SITA
Posilníme ukrajinskú hranicu

"V tajnom režime posilníme výkon na ukrajinskej hranici, aby sme zabránili nelegálnej migrácii cez našu hranicu," dodal. Nejde pritom o obavy z migrantov ukrajinskej národnosti, ale skôr zo západnej Ázie. Stovky takýchto nelegálnych migrantov inej ako ukrajinskej národnosti sa podľa ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) nachádzajú v táboroch na území Ukrajiny a existuje obava, aby sa nepokúsili využiť neprehľadnú situáciu na prechod hranice. "Znížená ochrana, alebo zvýšená miera tolerancie ukrajinských bezpečnostných síl môže spôsobiť, že klasický migračný tok z východných častí Európy, alebo západnej časti Ázie môže začať tiecť vo väčšom počte," dodal.

Pomoc Ukrajine vraj nepôjde na úkor členských štátov, vyhlásil Fico

Čo sa týka diskusie o finančnej pomoci Ukrajine, podľa Roberta Fica sa nepočíta s tým, že by išla na úkor rozpočtov členských štátov únie. "Rokuje sa veľmi intenzívne s Medzinárodným menovým fondom, niečo je pripravená urobiť, samozrejme, aj EÚ. Ako dnes povedal podpredseda vlády a minister financií, čistia sa všetky šuplíky, kde sú nejaké peniaze, aby sa vedelo pomôcť, ale nepôjde to na úkor členských štátov EÚ," zdôraznil premiér.

Lekársku pomoc poskytneme dvadsiatke Ukrajincov

Slovensko podľa neho poskytne liečebné a rehabilitačné kapacity dvadsiatke Ukrajincov, ktorí pri demonštráciách utrpeli zranenia. V siedmych prípadoch absolvujú operácie v Rakúsku a na Slovensku budú pokračovať rehabilitáciou.

Kaliňák: Naša hranica je zabezpečená

Podpredseda Bezpečnostnej rady a minister vnútra Robert Kaliňák konštatoval, že situácia na ukrajinskej hranici je v rôznych štátoch V4 rôzna. "Som rád, že v rámci slovenskej hranice fungujú systémy na oboch stranách. U našich kolegov dochádza k zlyhávaniu tak ochrany zelenej hranice, ako aj k problémom na samotných prechodoch," povedal.

"Rusko - ukrajinské vzťahy sú naďalej napäté s tendenciou eskalovať," uviedol podpredseda vlády a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nom. Smeru-SD). "Ruská federácia hovorí, že má právo ochraňovať ruskojazyčné obyvateľstvo, čo je téza, ktorú nikto nemôže akceptovať," povedal s tým, že úvahy o skutočnej motivácii ruskej strany by nebolo vhodné rozoberať na tlačovej konferencii. "Niet pochýb, že došlo k agresii. Našou prvou prioritou je deeskalovať situáciu," povedal na margo rokovania ministrov zahraničných vecí Európskej únie, o ktorom informoval Bezpečnostnú radu štátu. "Nie je možné, aby sme dovolili ďalšie prelievanie tohto konfliktu na ďalšie južné a východné územia Ukrajiny," zdôraznil minister Lajčák.

BRATISLAVA, TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti