Trpíte migrénami? Môže ich spúšťať aj vaša antikoncepcia

Ilustračná snímka
Zdroj: Shutterstock.com

Väčšina antikoncepčných tabletiek je kombináciou hormónov, ale nie každej žene sadnú.

Ak ste niekedy mali migrénu viete, že pokiaľ s tým nič neurobíte, tak sa dostaví znovu. Odborníci tvrdia, že migréna môže súvisieť aj s užívaním antikoncepcie. "Spúšťacie mechanizmy migrény môžu byť aj hormonálne prepojené," hovorí zdravotná odborníčka Sherry Ross. "Niektoré ženy sú precitlivené na lieky obsahujúce estrogén," dodala. Píše glamour.com.

Podľa výskumu zverejneného v časopise Obstetrics & Gynecology, takmer 40 percent žien v reprodukčnom veku trpí migrénami a riziko sa stupňuje so zvyšujúcim sa vekom.

Väčšina antikoncepčných tabletiek sú syntentickými verziami ženských hormónov estrogénu a progesterónu, ktoré sú známe ako kombinované tabletky. Iné obsahujú iba gestagén, syntetickú verziu progesterónu.

Čo sa týka spojitosti migrény a antikoncepcie, u každej ženy môže byť spúšťačom niečo iné. Niektoré ženy trpia migrénami tesne pred periódou v dôsledku poklesu hladiny estrogénu. Takýmto ženám môže kombinovaná tabletka naopak pomôcť, pretože udržiava hladinu estrogénu stabilnú po celý dobu cyklu. Ale pri ostatných ženách môže migrénu zhoršiť.

Všeobecne sa neodporúča, aby osoby trpiace migrénou užívali kombinované tabletky. Okrem zhoršenia migrény sa tak vystavujú riziku mozgovej mŕtvice. Hovorí Jessica Shepher, odborná asistentka klinickej gynekológie a pôrodníctva z University of Illinois College of Medicine v Chicagu.

Namiesto toho odporúčajú lekári týmto ženám progesténové tabletky alebo vnútromaternicové teliesko, ktoré neobsahuje žiadne hormóny.

Ak trpíte migrénami a máte podozrenie, že spúšťačom je vaša antikoncepcia, určite sa poraďte s lekárom.

 

USA/ nt

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.