Pijete kávu každý deň? Pomôže vám predísť tejto vážnej chorobe

Ilustračná snímka
Zdroj: margouillat photo/shutterstock.com

Vedci prišli s prekvapujúcim výskumom o priaznivých účinkoch kofeínu

Kávičkári, zbystrite pozornosť! Pravidelné pitie kávy môže mať na vaše zdravie viac benefitov, ako by sa mohlo zdať. Nové zistenia ukazujú, že zopár šálok kávy každý deň vám môže pomôcť predísť takej závažnej chorobe, akou je demencia. Píše o tom portál The Independent.

Tri šálky kávy sú lepšie ako jedna

Podľa štúdie, ktorú zverejnil magazín The Journals of Gerontology staršie ženy, ktoré pili viac kávy, boli menej ohrozené kognitívnymi poruchami. Výskum sledoval 6 500 žien vo veku 65 až 80 rokov. Zistil, že tie, ktoré konzumovali viac ako 261 miligramov kofeínu každý deň, mali o 36 percent nižšiu šancu, že budú trpieť demenciou. Toto množstvo zodpovedá trom pohárom kávy alebo šiestim pohárom čierneho čaju denne.

„Jedinečné na tejto štúdií je, že sme mali nevídanú príležitosť preskúmať vzťah medzi príjmom kofeínu a výskytom demencie," poznamenal vedúci autor štúdie a profesor psychiatrie Ira Driscoll.

Výskum ešte nie je ukončený

Závery výskumu však nie sú definitívne uzatvorené. Profesor Driscoll dodal, že k presnejším zisteniam vedia ešte dlhá cesta.

Pokračovanie výskumu pomôže nielen demenciu predvídať, ale aj lepšie pochopiť mechanizmus, ktorý ju spúšťa a rozvíja.

Odhalenia tohto typu prišli v pravý čas. Podľa predpovedí totiž počet pacientov s demenciou v ďalších 35-tich rokoch štvornásobne narastie.

NEW YORK/jd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti