Prekvapivé zistenie! Srdce embrya začína biť skôr, ako sme si mysleli

Embryo (ilustračné foto)
Embryo (ilustračné foto) Zdroj: shuterstock.com/Mopic

Mohlo by to priniesť revolúciu v liečbe vrodených chorôb.

Až doteraz odborníci tvrdili, že prvýkrát začína ľudské srdce biť približne 21 dní po splodení. Teraz je však všetko inak. Tím z Britského ústavu srdcových chorôb na Univerzite v Oxforde objavil, že to je oveľa skôr. Píše o tom Daily Mail.

Najskôr skúmali hlodavcov

Kedy presne teda začína biť naše srdce? Vedci urobili zaujímavý objav. Pridali fluoreskujúce markery do molekúl vápnika u myší. Tak určili, v akom časovom intervale vápnik spustil signály, ktoré prikazujú bunkám srdcového svalu dostatočne sa koordinovať. Vďaka tomu sa potom mohol začať tlkot srdca.

Výsledok ukázal, že srdce u hlodavcov funguje sedem a pol dňa po splodení. To znamená, že naše srdce začína biť už po 16. dňoch.

Objav pomôže liečiť

Tento nový poznatok môže priniesť prevratné zmeny. Vedci sa teraz snažia lepšie porozumieť srdcovým poruchám, ktoré vznikajú v maternici.

„Ak zistíme, ako srdce začína biť a ako vznikajú problémy počas jeho vývoja, budeme o krok bližšie k prevencií srdcových chorôb, ktoré sa formujú počas tehotenstva," vysvetľuje profesor Paul Riley z Oxfordskej univerzity. Dúfa tiež, že nové zistenia im pomôžu dostať sa bližšie k obnoveniu zničeného svalu srdca po infarkte.

Objav môže znamenať nádej pre stovky detí. S vrodenou srdcovou poruchou totižto príde na svet každé 108. dieťa. Tímu sa tiež podarilo zistiť, že kľúčovú úlohu pre začiatok tlkotu v rannej fáze zohráva proteín nazývaný NCX1.

„Táto štúdia ukazuje, že začiatky samotného tlkotu majú vplyv na ďalší vývoj srdca," dodáva na záver Sir Nilesh Samani z Britského ústavu srdcových chorôb.

OXFORD/jd

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti