Veľmi vykúrené miestnosti môžu spôsobiť problémy očiam

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Syndrómom suchého oka podľa lekárov trpí každý piaty človek a považuje sa to už za jedno z civilizačných ochorení.

Červené oči s pocitom pálenia alebo dokonca nemožnosť ich ráno rozlepiť. Aj to sú pocity, za ktoré môžu prekúrené miestnosti. Tie vysušujú nielen vzduch, ale aj naše oči. Syndrómom suchého oka podľa lekárov trpí každý piaty človek a považuje sa to už za jedno z civilizačných ochorení.

Sandra prišla k lekárke na bežnú očnú prehliadku. Popri nej jej urobili aj test na slzivosť oka, aby zistili, či sa jej vytvára dostatok slzného filmu. Syndróm suchého oka totiž dnes už nie je ničím výnimočným.

„Je veľmi častý u ľudí, ktorí robia často a veľa so zobrazovacími jednotkami alebo aj s čítaným textom, sústredia sa na to, zabudnú žmurkať, takže frekvencia žmurkacieho reflexu je nižšia ako je norma, preto sa znova odparuje ten slzný film," povedala lekárka.

Nevetráme, nepohybujeme sa na čerstvom vzduchu, ak sme na čerstvom vzduchu, je tam väčšinou chlad, vietor a rohovka osýcha.

Slzný film na oku sa skladá z troch vrstiev. Z hlienovej, vodnej a tukovej. Vykúrené miestnosti, prach aj zmena teploty očiam neprospievajú. Sĺz, ktoré oko chránia, nám ubúda. Zostáva len pocit podráždenia.

„Pretože rohovka sa ako keby obnaží a jej nervové vlákna sú holé bez nejakého prekrytia tou slznou zložkou a tým pádom dochádza k dráždeniu oka," vysvetlila lekárka

Mnoho ľudí zapĺňa v zimných mesiacoch čakárne práve preto, že sa ráno prebudia s pocitmi rezania, či pálenia očí. Na suché oko pomáhajú zvlhčovače vzduchu alebo kvalitné umelé slzy.

Potreba častého žmurkania, pocit cudzieho telesa alebo unavených očí. To všetko však môže byť len začiatok. Neliečením si stav môžeme zhoršiť.

„Ak takáto suchosť pretrváva týždeň, dva, mesiac, dochádza k vzniku zápalov spojovky a zápalov rohovky. Tie oči sú červené a veľakrát na ten poškodený povrch nasadnú baktérie a vzniká bakteriálny zápal," dodala lekárka.

Odborníci odporúčajú aj zvýšenú hygienu. Pomáha micelárna alebo bórová voda. A používať by ich mali aj muži.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.