OĽaNO-NOVA chce, aby šéf parlamentu nebol straník

Pohľad na plénum parlamentu počas rozpravy o programovom vyhlásení vlády.
Zdroj: TASR

Navrhnú to v novele ústavy, ktorú chcú predložiť do pléna.

Predseda Národnej rady SR by mal byť nadstranícky. Mal by sa preto vzdať členstva vo svojej politickej strane, nemal by vystupovať v jej mene a nemal by pôsobiť v jej prospech. To sú zmeny navrhované hnutím OĽaNO-NOVA v novele ústavy, ktorú chce hnutie predložiť na budúcu schôdzu parlamentu.

"Myslíme si, že toto opatrenie zvýši dôveryhodnosť národnej rady v očiach občanov a zlepší politickú kultúru v parlamente. Predseda parlamentu by mal viesť parlament nestranne a nezneužívať funkciu na stranícke záujmy. Len nestranný predseda môže národnú radu dôstojne reprezentovať," vysvetlila Veronika Remišová s tým, že obmedzenia platia vo Veľkej Británii aj po skončení výkonu funkcie predsedu parlamentu.

Hnutie sa pri svojom návrhu inšpirovalo Veľkou Britániou, neformálne podľa nich platí toto pravidlo aj v iných krajinách. Na Veľkú Britániu a ďalšie krajiny sa predseda NR SR a SNS Andrej Danko odvoláva pri svojich zmenách v rokovacom poriadku. Rokovák má zaviesť časové limity pre poslancov, zakázať transparenty, tričká, má tiež umožniť dávať tisícové pokuty pre neposlušných poslancov.

Podľa OĽaNO-NOVA je zmena rokovacieho poriadku namierená proti opozícii. Danko je podľa šéfa klubu OĽaNO-NOVA Richarda Vašečku zaujatý voči opozičným poslancom, Remišová tiež hovorí o dvojakom metri na koaličných a opozičných zákonodarcov. Koalícia tieto obvinenia odmieta, hovorí o snahe zlepšiť politickú kultúru v parlamente.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti