Cyklisti môžu nafúkať až pol promile: Aké množstvo alkoholu môžu vypiť?

Cyklista - ilustračná snímka
Cyklista - ilustračná snímka Zdroj: TV Markíza

Ani samotní predkladatelia tejto novely to nevedia povedať.

Búrlivú diskusiu vyvolal nový zákon o cestnej premávke. Naši poslanci v ňom odklepli povolenú hranicu alkoholu v krvi u cyklistov. Tí si budú môcť legálne sadnúť na bicykel aj s pol promile. A zatiaľ čo niektorí Slováci zákon zatracujú, iní by ho privítali aj u vodičov. Nikto však presne nevie, koľko toho v rámci tejto tolerancie môže vypiť.

Ani samotní predkladatelia tejto novely s istotou nevedia povedať, čo a v akom množstve by si mohli vypiť, aby nový zákon neporušili.

„Nie, určite, by som potreboval na to prístroj, aby som to zmeral. U mňa jedno pivo nespraví nejaký veľký problém. Mám veľmi dobrý metabolizmus, ale neviem, to je o zodpovednosti toho človeka," povedal Gábor Gál (Most-Híd).

„Ja viem, že si môžem dať dve pivá a som úplne v pohode," uviedol Andrej Hrnčiar (Most-Híd).

Poslanci svorne tvrdia, že nejde o podporu vysedávania v krčmách. Pravdou ale je, že aj dnes dopoludnia štamgasti prichádzali a odchádzali do pohostinstiev na bicykli. Zákonodarcovia to však vidia inak.

Viničiari, ktorí pracujú s hroznom, aby mohli okoštovať to víno, ktoré pestujú, vyrábajú. V prvom rade je to o tom a nie o krčmách," povedal Tibor Bastrnák (Most-Híd).

Odhadnúť bezpečnú mieru pol promile však aj podľa odborníkov vôbec nie je jednoduché. Je totiž rozdiel, či si jedno pivo dá malá štíhla žena alebo statný muž.

„Je veľmi ťažké odhadnúť, aké množstvo alkoholu spôsobí akú koncentráciu v krvi a aký to má vplyv. Lebo to závisí od momentálneho stavu organizmu a od rôznych typov ľudí aj pokiaľ ide o históriu jeho pitia," povedal psychiater Ľubomír Okrúhlica.

A v tomto sa lekári zhodnú. Ak dvaja ľudia vypijú také isté množstvo alkoholu, neznamená to, že obaja nafúkajú rovnako. Do hry vstupuje mnoho faktorov. Okrem pohlavia, hmotnosti, alkoholových zvyklostí napríklad aj to, ako dlho v bufete posedíte a po akej dobe si sadnete za riadidlá bicykla. Podobnú benevolentnosť by privítali aj niektorí šoféri za volantom. Pre nich sa však zatiaľ nič podobné nechystá. „Určite treba otvoriť aj túto tému, ja sa jej nebránim, ale treba to podložiť aj nejakými odbornými posudkami," povedal Gábor Gál (Most-Híd).

Pol promile pre cyklistov by malo začať platiť od januára. Pred tým však zákon ešte musí podpísať prezident.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cyklisti

Dôležité udalosti