Domáce

Neplnoleté Bratislavčanky takmer prišli o život. Mohla za to vodná fajka!

fajka.jpg

Dievčatám v krvi koloval nebezpečný oxid uhoľnatý, ktorý vzniká pri zlom spaľovaní.

Odpadli a len rýchla pomoc okoloidúcich im zachránila život. Za posledný týždeň ošetrili v bratislavskej detskej nemocnici dve neplnoleté dievčatá, ktoré sa priotrávili pri potulkách mestom. Dievčatá sa nepoznali. Spájajú ich len dve veci- otrava a vodná fajka.


Dve dievčatá- iný čas a miesto. Obidve však boli neplnoleté a keď odpadli, mali to šťastie, že im okoloidúci rýchlo zavolali záchranku! Pravdepodobne im tak zachránili život. Dievčatám v krvi koloval nebezpečný oxid uhoľnatý, ktorý vzniká pri zlom spaľovaní. Ich stav bol vážny.

Silná väzba oxidu uhličitého v krvi obmedzuje transport kyslíka k orgánom -„poškodzuje činnosť srdca, v závažných prípadoch sa môže skončiť krčmi, bezvedomím až smrťou." Ako sa mladé dievčatá priotrávili? Pravda všetkých prekvapila. Bezprostredne pred týmito udalosťami deti fajčili vodnú fajku.

Na pohotovosti museli dievčatá vdychovať vysoké koncentrácie kyslíka, až po 12-tich hodinách boli v poriadku. To už rodičia boli, celý čas v obavách, pri nich. Prečo na neplnoleté deti nedohliadli, keď sa večer túlali v bratislavských uliciach, nevedno. Rovnako ako nevieme, ako sa dve dievčatá, ktoré sa nepoznajú, na rôznych miestach, dostali k vodnej fajke.


Nie všetky vodné fajky sú samozrejme nebezpečné, v špecializovanom podniku tvrdia- treba mať kvalitný uhlík a tabak. Ľudia vraj vymýšľajú a sú schopní fajčiť rôzne nekvalitné a tým aj nebezpečné veci.

Obe dievčatá, ktoré skolabovali, sa k vodnej fajke údajne dostali v bratislavských podnikoch. Nemocnica nám však na nich kontakt poskytnúť nemôže, a tak sa nedá zistiť, či tam rodičia poslali kontrolu, aby sa niečomu podobnému v budúcnosti predišlo.

Obe tínedžerky sú už doma a v poriadku. Pravdepodobne aj s výstrahou na celý život. Veď aj v tomto prípade- hranica medzi životom a smrťou bola veľmi tenká.

BRATISLAVA/ TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti