Prípad podnikateľky, ktorá si mala objednať vraždu manžela, sa vracia na súd

Podnikateľka Eva Turcsányi Zámečníková na súde.
Zdroj: TASR

Dôvodom sú zásadné chyby v procese.

Najvyšší súd (NS) SR zrušil a vrátil na nové prejednanie prípad obžalovanej Evy Zámečníkovej, ktorú v auguste 2015 Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku poslal za mreže na deväť rokov. O prípade tak bude opäť rozhodovať ŠTS. TASR informovala referentka Oddelenia komunikácie s verejnosťou NS SR Jana Píšová.

„V trestnej veci obžalovanej Evy Z. zistil senát trestnoprávneho kolégia zásadnú chybu vo vykonávaní dôkazov, ktorej sa dopustil Špecializovaný trestný súd, pracovisko Pezinok, ako prvostupňový súd. Odvolací súd preto rozhodol, že nie je dôvod ďalej konať na verejnom zasadnutí, a rozhodol dňa 25. 10. 2016 na neverejnom zasadnutí. Výsledkom rozhodnutia Najvyššieho súdu Slovenskej republiky je zrušenie veci a jej vrátenie na nové prejednanie a rozhodnutie Špecializovanému trestnému súdu, pracovisko Pezinok," uviedla Píšová.

Podľa názoru senátu ŠTS sa obžalovaná Eva Zámečníková mala dopustiť zločinu prípravy úkladnej vraždy formou účastníctva jej vtedajšieho manžela. Obžalovaná podala odvolanie, o ktorom rozhodol NS SR.

Podľa ŠTS si kvetinárka Zámečníková na vraždu manžela, len dva mesiace po svadbe, mala najať Martina Adamkoviča, ktorý však začal spolupracovať s políciou. V procese vystupoval ako svedok. Podľa jeho výpovede mal od obžalovanej zinkasovať za vraždu 50-tisíc eur.
Polícia nakoniec vraždu v rodinnom dome bývalých manželov v obci Chocholná - Velčice pri Trenčíne aj zinscenovala.

Obžalovaná podnikateľka vinu od začiatku procesu odmietala a kauzu označovala za možnú pomstu svedka Martina Adamkovič, ktorému podľa nej odmietla požičať väčšiu sumu peňazí.
Žena strávila niekoľko mesiacov vo väzbe, na slobodu sa dostala v auguste 2014. Dôvodom bol pôrod dieťaťa, ktoré má už s novým partnerom.

So svojím manželom Ľudovítom sa obžalovaná rozviedla minulý rok v marci.

ŠTS vo veci rozhodol ešte v auguste minulého roka. NS SR v pondelok (24. 10.) dopoludnia, teda po 14 mesiacoch od prvostupňového rozhodnutia vo veci, informoval o konaní verejného zasadnutia, ktoré sa malo uskutočniť dnes. V pondelok popoludní oznámil, že termín je zrušený. Dnes dopoludnia NS SR uviedol, že rozhodol na neverejnom zasadnutí a zistil zásadnú chybu vo vykonávaní dôkazov.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti