Liek na večnú mladosť? Nová metóda spomalí starnutie

Ilustračná snímka.
Zdroj: Shutterstock.com

Namiesto botoxu prišli vedci s iným spôsobom, ako si udržať mladý vzhľad, ale aj zdravie

Mnohí z nás hľadáme spôsoby, ako zostať dlho mladí a zdraví. Naša spoločnosť je tak nastavená. Najmä ženy sú ochotné zaplatiť aj stovky eur za omladzujúce procedúry. Túžba po večnej mladosti je trendom dneška. Dobre to vedia aj vedci. Tí prišli s objavom, ktorý by mal spomaliť proces starnutia. Píše o tom Daily Mail.

Testovali ho na hlodavcoch

Vedci zo štátnej univerzity v Utahu zistili, že tajomstvo mladosti sa skrýva v ženských pohlavných orgánoch. Tím profesora Jeffreyho Masona implantoval vaječníky 60 dní starej myši do druhej, ktorá žila už rok. Staršia myš prechádzala práve oestropauzou - podobným procesom ľudskej menopauze.

Experiment nakoniec overovali na väčšom počte hlodavcov. Keď staršie myši testovali o štyri mesiace neskôr, ich metabolizmus a imunitný systém sa podobali mladým myšiam. Transplantácia dokonca ovplyvnila aj ich vzhľad.

„V nasej štúdií myši nevyzerali staro, aj keď v skutočnosti staré boli," pochválil sa profesor Mason. Ten dúfa, že v budúcnosti by sa kmeňové bunky dvadsaťročných žien dali použiť na vývin nových vaječníkov, ktoré by sa neskôr použili na transplantáciu.

Dlhý život a neskorá menopauza sú reálne

Nový objav dokázal, že transplantácia by mala výrazný vplyv na dĺžku života. A nielen to. Ušetrila by pacientky od mnohých problémov spojených s menopauzou.

Podobná štúdia z roku 2010 ukázala, že nové vaječníky predĺžili hlodavcom život až o 40 percent. Transplantácia zmenila aj správanie testovaných myší. Boli viac energickejšie, plodnejšie a viac sa zaujímali o opačné pohlavie.

Prináša to aj riziká

Odborníci sú objavom nadšení. Upozorňujú však, že takéto udržanie mladosti nebude jednoduché. Pacientky budú totiž musieť brať lieky na prijatie nového orgánu. A to niekedy aj celý život. Vedci však tvrdia, že celý výskum vyzerá veľmi sľubne.

LONDÝN/jd

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti