Po obciach na celom Slovensku sa začínajú budovať kolumbáriá

Sviatok všetkých svätých
Sviatok všetkých svätých Zdroj: Shutterstock.com

Klasický hrob je na Slovensku tradíciou, budúcnosť je podľa mnohých inde

Pohrebný obrad a najmä dôstojný hrob nie je vôbec lacná záležitosť. Na mnohých slovenských cintorínoch je navyše čoraz menej miest na pochovávanie. Trendom sa teda stáva budovanie kolumbárií.

Klasický hrob je na Slovensku tradíciou, budúcnosť je podľa mnohých inde. Miesta na odkladanie urnových schránok už budujú aj v celkom malých obciach.

V Trnavej Hore si to podľa starostu vyžiadali samotní obyvatelia. Kolumbárium chcú dať do užívania práve počas blížiacich sa sviatkov.

"Naša obec leží v dosť stiesnených podmienkach, na úbočí kremnických hor, mame malo miesta na vystavbu a rozširovanie cintorína," vysvetlil starosta Pavel Kravec.


Prenajať si miesto na urnu v kolumbáriu je zvyčajne lacnejšie, ako uložiť ju do zeme. Podľa šéfa cintorínskych služieb v banskej bystrici Pavla Bielika je to aj trend. Takéto miesto by malo byť architektonicky pekné. V mnohých prípadoch ale podľa šéfa cintorinskych služieb v BB Pavla Bielika kolumbárium nie je vhodným pietnym miestom.

"Naozaj neviem, že či keď sa pri tom mieste stretnú dve tri rodiny...či je to naplnenie toho duchovna," premýšľa Pavol Bielik.

Aj obec Želovce neďaleko Veľkého Krtíša je jednou z mála obcí, v ktorej majú urnový háj. Je to jediné kolumbárium v okrese.

„Nie každý zo spoluobčanov má finančné možností dávať za pomníky tisíce eur," zdôvodnil starosta Želiezoviec Július Makó.

V urnovej stene je päťdesiat dva miest posledného odpočinku. Je to lacnejšia varianta a pritom dôstojná i jednoduchšie realizovateľná. Ľudia si musia pomaly zvyknúť.

VEĽKÝ KRTÍŠ/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti