Domáce

Banská Štiavnica je najlepšia na Slovensku

Banská Štiavnica
Zdroj: SITA

A to hlavne v šetrení peňazí.

Slovenské samosprávy súťažili o najlepšie konsolidačné opatrenie za obdobie 2009 až 2013, najviac bodovali elektronické aukcie v Banskej Štiavnici s očakávanou úsporou 12 percent vo verejnom obstarávaní. Súťaž pripravil a vyhodnotil inštitút INEKO. 

Zdroj: SITA

Ako agentúru SITA informoval riaditeľ inštitútu Peter Goliaš, na druhom mieste za Banskou Štiavnicou skončila snaha primátora Púchova o použitie prebytku rozpočtu na zníženie dlhu mesta. Tretie miesto patrí Piešťanom, ktoré použili elektronickú aukciu pri výbere dodávateľa elektrickej energie.

Zdroj: SITA

Cieľom súťaže samospráv bolo šíriť dobré praktiky konsolidácie verejných rozpočtov. "Medzi nominované opatrenia sme zaradili také, ktoré reprezentovali aktuálne konsolidačné trendy, ako je napríklad uplatňovanie elektronických aukcií, vyššia transparentnosť, šetrenie na nákupe energií a na ich spotrebe či predaj prebytočného majetku," priblížil Goliaš.

Nominovali aj také opatrenia, ktoré sa podľa INEKO od roku 2009 ukázali ako dôležité buď svojou originalitou, alebo veľkosťou konsolidačného dopadu. 

Zdroj: slovakia.travel.sk

Inštitút osobitne ocenil mesto Prešov za jeho nápad, a to zverejnenie zoznamu neplatičov a aj podrobnej mapy miest, kde majú psov. Ocenená bola tiež obec Lendak, tá zverejnila zoznam občanov, ktorým zabezpečuje opatrovateľskú službu a vypláca finančný príspevok na nezaopatrené deti a siroty. 

INEKO ocenil tiež mesto Želiezovce za to, že každá mestská nehnuteľnosť má svojho fyzického správcu, ktorý je zodpovedný za efektívne hospodárenie s ňou. Pre inšpiráciu inštitút hodnotil aj vybrané konsolidačné opatrenia prijaté samosprávami v zahraničí.

"Najviac bodov komisie zostavenej v rámci INEKO získalo opatrenie českého Prostějova, ktorý v tomto roku ušetrí 980-tisíc korún nákupom elektriny na komoditnej burze," uzavrel riaditeľ Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO Peter Goliaš.

A ako dopadli ostatné mestá? Informácie nájdete na tejto stránke

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.