9 vecí, ktoré keď ráno prestanete robiť, budete úspešnejší

Mladí majú problém uplatniť sa na trhu práce.
Zdroj: Shutterstock.com

Výskumy potvrdzujú, že vašu celodennú prácu ovplyvňuje prvých desať minút.

Vedeli ste, že to, ako strávite prvých desať minút dňa, ovplyvní vašu produktivitu? Nemali by ste preto tento časový úsek podceňovať. Ak sa naučíte, čomu sa ráno vyhnúť, zvládnete prácu oveľa efektívnejšie. Nepokazte si deň zbytočnými rannými chybami. Prečítajte si deväť zlozvykov, na ktoré si dávajú pozor tí najlepší podnikatelia. Priniesol ich Business Insider.

Do práce nemeškajte

Možno si ani neuvedomujete, ako veľmi si nedochvíľnosťou kazíte reputáciu. Nedávna štúdia ukázala, že nadriadení hodnotia zamestnancov ako menej svedomitých, ak nechodia načas. Neskorý príchod z vás urobí nielen nespoľahlivého šéfa či kolegu, ale výrazne zníži aj vašu výkonnosť. Ak ste ráno v strese, lebo ste nestihli prísť včas, bude vám dlhšie trvať, kým sa začnete sústrediť.

Nezabudnite pozdraviť kolegov

Vzťahy na pracovisku sú dôležité. Po príchode do práce, preto pozdravte svojich kolegov alebo zamestnancov. Ukážete tak, že si ich všímate a vytvoríte lepšiu atmosféru počas dňa. Svoje o tom vedia aj veľké spoločnosti ako Google či Facebook, ktoré dobré pracovné vzťahy vnímajú ako prioritu.

Nepite ráno kávu

Patríte medzi kávičkárov? Neviete si predstaviť ráno bez kofeínu? Odborníci radia, aby ste s prvou šálkou kávy počkali aspoň do 9.30. Stresový hormón kortizol, ktorý reguluje našu energiu vrcholí medzi ôsmou a deviatou hodinou ráno. Ak si doprajete kávu počas tohto časového úseku, telo začne produkovať menej kortizolu a bude sa viac spoliehať na kofeín. To nie je prospešné pre váš metabolizmus a škodí to aj vášmu psychickému nastaveniu.

Neodpovedajte na každý email

Zabudnite na plnú schránku emailov. Ráno by ste jej nemali venovať pozornosť. Ak začnete odpovedať na každú správu, stratíte veľa cenného času a rozptýlite sa nesprávnym smerom. Rýchlo prebehnite emaily a vyberte tie najdôležitejšie. Naučíte sa tak voliť si priority a ušetríte cenné minúty.

Nezačnite pracovať bez rozvrhu

Začať ráno bez pripraveného rozvrhu hodnotia mnohí manažéri ako obrovskú chybu. Zapíšte si veci, ktoré musíte cez deň zvládnuť. Precízne si ich naplánujte. Zaberie vám to pár minút a možno ušetrí aj hodiny času počas dňa. Znásobíte tak svoju efektivitu.

Nezaoberajte sa najľahšou úlohou

Odborníci a biznis poradcovia tvrdia, že naša pracovná energia počas dňa prudko klesá. Ráno teda toho zvládneme najviac. Nezačnite tou najľahšou úlohou. Vrhnite sa na viac náročné povinnosti a zbavte sa ich. Budete sa cítiť lepšie. Mnohí úspešní ľudia si dokonca radi privstanú, aby využili produktivitu, čo najlepšie.

Vyhnite sa multitaskingu

Výskumy ukazujú, že ak ráno robíte viacero vecí naraz, ubližujete tak svojmu výkonu. Je lepšie prvé minúty dňa venovať jednej veci a sústrediť sa na ňu poriadne. Multitasking patrí medzi tie najväčšie prehrešky proti pracovnej efektivite.

Nedržte sa negativity

O vplyve negatívnych myšlienok na náš deň už písalo veľa psychológov. Možno sa vám zdá, že ide o často opakovanú radu. Jej význam ale naozaj nepodceňujte. Zlá nálada a negatívne nastavená myseľ veľmi rýchlo zničia vašu energiu a poznačia vašu prácu. Pokúste sa začať deň s úsmevom. Inšpirujte sa veľkými podnikateľmi, ktorí dobre vedia, prečo sa starajú o svoje mentálne zdravie.

Neplánujte ranné rokovanie

Keďže vaša energia je najvyššia ráno, nemrhajte ňou. Stretnutie so šéfom, obchodnými partnermi alebo kolegami odložte na neskôr. Napríklad na poludnie, kedy energia prudko klesá. Samozrejme, iba ak si tieto schôdzky nevyžadujú vaše maximálne sústredenie a výkon.

NEW YORK/jd

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Produktivita

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.