Tých, ktorí nepracujú a poberajú dávky, chce štát ešte viac finančne motivovať

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TV Markíza

Dávky budú poberať aj po tom, čo nastúpia do nového zamestnania.

Sú dlhodobo nezamestnaní, no ponuku do práce z rôznych dôvodov odmietajú. Rezort práce chce skupinu ľudí odkázaných na sociálne dávky dotiahnuť ďalšími opatreniami do práce. Aby sa im pracovať oplatilo, no nezneužívali systém, sprísnia sa kontroly.

Tých, ktorí ostávajú na úradoch práce a čerpajú sociálne výhody chce štát po novom ešte viac finančne motivovať.

Branislav Ondruš, štátny tajomník rezortu práce: "A to tak, že polovicu príjmu dlhodobo nezamestnaného človeka, ktorý si nájde prácu prvých 12 mesiacov nebudeme považovať za príjem, podľa ktorého posudzujeme či vzniká alebo nevzniká nárok na pomoc v hmotnej núdzi."

Čo bude znamenať, že reálne väčšia skupina ľudí ako dnes, bude poberať, aj po tom čo nastúpia do nového zamestnania, niektoré zo sociálnych dávok.

V praxi sa budú totiž úrady pozerať na spomínanú polovicu zo zárobku akoby ju človek nezarobil. Doteraz to bolo iba 25 percent zo zárobku. Všetko len aby aj tí, ktorých doteraz nedokázali dotiahnuť do roboty, pracovať už začali.

Branislav Ondruš, štátny tajomník rezortu práce: "V konečnom dôsledku sa čistý príjem týchto ľudí zvýši aspoň tých prvých 12 mesiacov po nástupe do zamestnania o stovky eur."

No úrady sa sťažujú, že sociálne odkázaní nezamestnaní sú ešte vynaliezavejší. Aby si nemuseli dávky odpracovať 32 hodín mesačne, zneužívali práceneschopnosť. Teraz ich budú prísnou rukou kontrolovať úrady a takýto poberateľ dávok bude nútený do troch dní priniesť papier od lekára. Konkrétne opatrenia budú známe začiatkom budúceho roka.


BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne dávky

Dôležité udalosti