Neuveríte, ale táto tabletka nám pomáha 115 rokov

Apirín - najstaršia tabletka proti bolesti hlavy.
Zdroj: Shutterstock.com

Pôvodne ju vymysleli proti reume.

Na nemeckom Cisárskom patentovom úrade v Berlíne zaregistrovali pred 115 rokmi dňa 6. marca 1899 liek aspirín.

Liek na bolesť pripravil mladý nemecký chemik Felix Hoffmann už v roku 1897, využijúc pritom predchádzajúce poznatky pracovníkov firmy Bayer. Traduje sa, že k objavu ho priviedlo hľadanie dobre znášaného lieku proti bolesti pre jeho otca trpiaceho reumou.

Oddávna sa vedelo, že žuvanie listov vŕby zmierňuje bolesť a znižuje horúčku. V 19. storočí sa z vŕby podarilo izolovať salicín a syntetizovať kyselinu salicylovú. Ako liek na bolesti sa však pre každého nehodila, pretože pôsobila zle na žalúdok.

Sexy bielizeň za prijateľnú cenu presne pre vás. Kúpte tu

Francúzsky chemik Charles Frédérick Gerhardt v roku 1853 upravil túto kyselinu acetyláciou a vyrobil kyselinu acetylsalicylovú (budúci aspirín), v ktorej bola acetyláciou inaktivovaná zložka, zapríčiňujúca práve zlú znášanlivosť kyseliny salicylovej. Farmaceuticky sa však tento objav nevyužil.

Je to najpredávanejší liek

Na jeho práce nadviazal Felix Hoffmann, ktorý v roku 1897 vo farmaceutickom oddelení firmy Bayer s pomocou svojho šéfa Arthura Eichengrüna na základe štúdia archívnych materiálov vytvoril vlastný racionálny a lacný postup syntetickej prípravy kyseliny acetylsalicylovej.

V januári 1899 po skúškach na zvieratách a ľuďoch došlo k dohode na názve preparátu, ktorý nazvali "Aspirin". Pod týmto názvom liek zaregistrovali na patentovom úrade. 

Zdroj: Shutterstock.com

Po prvej svetovej vojne sa začal názov lieku písať s malým začiatočným písmenom, pretože prestali platiť patenty na jeho výrobu.

Do dnešných dní sa stal aspirín (acylpyrín) najpoužívanejším a najpredávanejším liečivom na celom svete. Používa sa na zmierňovanie bolesti a znižovanie horúčky a odporúčajú ho užívať aj preventívne ako ochranu pred infarktom a cievnymi mozgovými príhodami. Dodnes je predmetom výskumu vedcov.

V roku 1982 získal britský lekár John Vane Nobelovu cenu za fyziológiu a medicínu za objasnenie mechanizmu jeho pôsobenia.

BERLIN, BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.