Strieľať či nestrieľať? Zisťovali sme, ako dostať medvede ďalej od ľudí

Medveď
Zdroj: TASR

Premnožené medvede stále trápia Tatrancov. Tie sa nezastavia len pri kontajneroch, ale strácajú aj prirodzenú plachosť pred človekom.

S týmto problémom bojuje mesto Vysoké Tatry už niekoľko rokov a o pomoc požiadalo aj štát. Ten navrhol opatrenia, ktoré musí mesto splniť. Problém s premnožením je totiž v kompetencii štátu a ministerstva.

Mesto medzičasom zabezpečilo kontajnery a tiež dlhodobo vzdeláva obyvateľov mesta, ako sa správať k odpadkom, ale aj ako reagovať, keď uvidia medveďa. Problém však vidia aj v tom, že mesto je plné turistov, ktorí k týmto informáciám nemajú prístup a povinnosťou mesta je ochrániť aj ich. Taktiež sa snažia medvede premiestniť, ale doposiaľ o ne nikto neprejavil záujem. Tiež sa ich snažia plašiť, ibaže po čase to stráca účinok, keďže medvede si nato už zvykli.

Vysoké Tatry teraz čakajú na štát

,,Mesto Vysoké Tatry roky pracuje na vyriešení tohto problému, ale na ťahu je teraz náš štát, ktorý by mal povedať ako ďalej. Mesto splnilo všetky jeho požiadavky, to znamená aj zabráneniu toho, aby sa medveď dostal k potrave z kontajnerov," uvádza náčelník mestskej polície Vysoké Tatry Miroslav Kolodzej.

Ako jedno z riešení sa javil aj ich odstrel. Poľovníci si vypýtali povolenie na odstrel dvadsiatich medveďov, dostali však len dve. Aj poľovníci sa prikláňajú k názoru, že hlavným problémom sú odpadky, ktoré ponúkame medveďom ako ľahko dostupnú potravu. ,,Je však pravda, že ich je veľa, zmenšujú sa ich teritóriá a väčšie jedince vytláčajú tie menšie a mladšie," hovorí poľovník Vladimír Poliak.

,,Keby dostali poľovnícke združenia s výskytom medveďa za sezónu na odstrel jeden až dva kusy, tak by to medveďom neuškodilo, keďže populácia sa bude stále zvyšovať. Dnes má totiž bežne medvedica tri až štyri mladé, čo bola niekedy skôr rarita," dodal Poliak.

Podľa ministra životného prostredia Lászla Sólymosa to však nie je riešenie, pokým sa vykonajú všetky potrebné kroky k zamedzeniu pohybu týchto zvierat.

Zdroj: Vladimír Poliak

Najväčším problémom sú odpadky

Riaditeľ TANAPu vidí riešenie najmä v zodpovednom správaní sa k odpadkom zo strany ľudí a celkovo v envirovýchove. ,,Nevidím dôvod na odstrel medveďov, pokiaľ nedôjde k ohrozeniu života a zdravia človeka," hovorí Pavol Majko.

Lesoochranárske zoskupenie Vlk vidí tiež hlavný problém v zlom nakladaní s odpadmi. Ako riešenie vidia zákaz vyhadzovania zbytkov potravy mimo zabezpečené kontajnery, ako aj zákaz prikrmovania a lákanania medveďov vo všetkých rizikových oblastiach. Pomôcť by tomu mohli aj dostatočne veľké biotopy so zákazom spoločných poľovačiek, ktoré medveďov vyrušujú v čase zimného spánku.

Náčelník združenia Vlk Juraj Lukáč s odstrelom nesúhlasí. Tvrdí, že desiatky rokov poľovníckej praxe ukázali, že odstrel medveďov absolútne nerieši konflikty medzi človekom a medveďom. Celý ten čas poľovníci strieľali medveďov podľa vlastných predpisov a konflikty sa vyskytovali v rovnakej miere ako v súčasnej dobe. Najväčšie konflikty sú paradoxne práve tam, kde sa medvede intenzívne lovia.

,,Niekedy mám dokonca dojem ako keby intenzívnym prikrmovaním a vnadením sa poľovníci sami snažili vytvárať problémové jedince medveďov, aby bol spoločenský dôvod na ich odstrel," hovorí Lukáč.

Pomôcť by mali dotácie z Envirofondu

Tento rok získali tri rizikové dediny prvýkrát dotáciu na zabezpečenie kontajnerových stojísk pred medveďom hnedým. Pomôcť by sa malo Obci Štrba, Podkoniciam a najvyššiu dotáciu 1 240 000 eur získalo mesto Vysoké Tatry.

,,V jarných mesiacoch budeme vedieť bližšie vyhodnotiť do akej miery boli tieto opatrenia dostačujúce, avšak v iných krajinách sa osvedčili a boli účinné, čiže nevidím dôvod, prečo by tomu nemalo byť tak aj na Slovensku," hovorí riaditeľ TANAPu Pavol Majko.

VYSOKÉ TATRY/js,mm

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Medveď

Dôležité udalosti