Domáce

Človek, ktorý podplácal, má stále zákazky od štátu

Obálka s peniazmi
Zdroj: Shutterstock.com

Na Slovensku je možné všetko. Pozrite si tento prípad.

Prečo je to s korupciou na Slovensku stále horšie? Možno aj preto, že úplatkári namiesto toho, aby sedeli vo väzení, môžu naďalej podnikať. Ak si myslíte, že priznanie a právoplatný rozsudok znamenajú stopku pri ďalších štátnych zákazkách, mýlite sa.


Človek, ktorý podplácal, dostáva od štátu naďalej státisíce eur. Najviac od toho istého ministerstva obrany, kde rozdával úplatky pred troma rokmi.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

Oprava striech a potrubia. Aj to robil pre rezort obrany podnikateľ zo stredného Slovenska. Aby v tendroch uspel, šiel na istotu. Tisíce eur dal sprostredkovateľovi za to, že mu vybaví zákazky u našej armády. Nevyšlo mu to. Po prstoch mu klepli policajti a na základe dôkazov sa nakoniec priznal pred súdom.

„Áno, podpísal s prokurátorom dohodu o vine a treste," odpovedá na otázku, či sa podnikateľ priznal, prokurátorka Jana Tökölyová.

Keďže muž spolupracoval, prokurátor súhlasil len s peňažným trestom. A tak po zaplatení 4-tisícovej pokuty, mohol pokojne podnikať ďalej. A úspešne.

Tak ako dostával zákazky pred odsúdením, dostáva ich aj po odsúdení. A od koho najviac? Práve od ministerstva obrany, kde mal rozdávať úplatky. Zisťovali sme, koľko peňazí od štátu za posledné roky dostal.

„Od roku 2010 až doteraz to boli zákazky v hodnote vyše 800-tisíc eur," potvrdila hovorkyňa ministerstva Martina Balleková.

Úspešný bol aj u štátnych lesov. Od nich získal podľa hovorcu 75-tisíc eur.

Čiže spolu takmer milión eur pre človeka, ktorý sa priznal, že podplácal aby získal štátne zákazky. Lesy aj obrana tvrdia, že o jeho korupčnej minulosti nevedeli.

„Ministerstvo obrany nemalo vedomosť o tom, že by bol tento podnikateľ obvinený. Preukázal sa čistým registrom trestov," tvrdí Balleková.

Ako je možné, že človek odsúdený za podplácanie má čistý register trestov? Téme sa budeme venovať aj ďalej.

BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.