Valéria 18 rokov netušila, kto jej zabil syna. Podľa polície to bol Mikuláš Černák

Valéria 18 rokov netušila, kto jej zabil syna. Podľa polície to bol Mikuláš Černák
Zdroj: TV Markíza

Pani Valériu, matku zavraždeného Petra Suržina, sme stretli na pohrebe inej obete zločinu v Spišskej Novej Vsi. O syna prišla ešte v januári 1998.

Osemnásť rokov netušila, kto jej zabil syna. O desivých detailoch sa dozvedela paradoxne od mafiánskych vrahov a ich kamarátov. Mladému podnikateľovi oddelili hlavu od tela a pohodili ju do poľa. Podľa polície stojí za popravou bývalý boss banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák.

Pani Valériu, matku zavraždeného Petra Suržina, sme stretli na pohrebe inej obete zločinu v Spišskej Novej Vsi. O syna prišla ešte v januári 1998.

"Stratila som syna rukou vraha. Ako to mám prijať? Či s takou pokorou a odpustiť vrahom alebo ako, ako?" pýta sa pani Valéria.

Podsvetie už poslalo prvú vizitku. Kriminalisti už vyšetrujú vraždu spišskonovoveského podnikateľa. Takto sme vás o vražde Petra Suržina informovali 12. januára 1998.

"Vtedy keď sa to stalo, nebol sneh, tak ja som vždycky povedala, že napriek všetkým nevyjasneným vraždám a tých obetí, ktoré neboli nájdené, že nám sa dostalo zrejme milosti, že sme si mohli svojho nebohého pochovať," hovorí pani Valéria.

Aj táto vražda je obrazom divokých 90-tych rokov. V tomto období mizli ľudia, vybuchovali autá. Mnohé zločiny objasňujú policajti až dnes. Aj pani Valéria sa po 18-tich rokoch dozvedá mená mužov, ktorí podľa vyšetrovateľa za smrťou jej syna stáli.

„Mikuláš Č., v čase skutku vo výkone väzby, mal nariadiť Alojzovi H. usmrtiť akúkoľvek osobu oddelením hlavy od tela, aby na neho nepadalo podozrenie z vrážd Gustáva Slivenského a Rudolfa Hodossyho, zavraždených rovnakým spôsobom," povedal hovorca policajného zboru Michal Slivka.

V osudný deň boli v aute s Petrom Suržinom viacerí. Šoféroval tento muž - kamarát obete - Jozef Galica.

"Prisadol si ten Házy, a tak doviezli môjho syna na popravu. Galica mal povedať, že naraz začal ten Házy veľmi kričať, totiž on sedel za mojím synom v aute. A následne, keď ho už uškrtil, tak niekde tam pri Spišskom Štiavniku ako je Vydrník, ho vytiahol z auta a tam mu oddelil hlavu od tela," opísala hrôzu pani Valéria.

Toto je v poradí už 19-sta vražda, z ktorej Mikuláša Černáka po prelomení mlčania policajti obvinili. No nepriznáva sa k nej sám, ale podľa našich informácií proti nemu svedčí jeho bývalý kamarát.

Černák tvrdí, že ide o pomstu

„Z vraždy Suržina ma krivo obvinili Kaštan a Kromka z pomsty, pretože som prelomil mlčanie. Prípad je vykonštruovaný a založený na nepriamych dôkazoch. Údajne Kaštan s Kromkom mali počuť od Házyho, že za vraždu Suržina som zodpovedný ja," hovorí Mikuláš Černák.

Nikto ďalší z vraždy obvinený nie je. Údajného vykonávateľa Alojza Házyho zabili o pár mesiacov neskôr. Týždenník Plus 7 dní ale našiel spomínaného svedka Jozefa Galicu. Priznal, že Alojz Házy sa mu mal po čine vyhrážať likvidáciou.

"Vystúpil z auta, stiahol poťahy zo sedadiel a povedal mi, že máš deti, vieš, čo máš robiť. Celých osemnásť rokov som o tej noci nikomu nepovedal," povedal svedok Jozef Galica.

Prípad je vraj pred uzavretím. Čoskoro by mal prokurátor podať obžalobu na súd. Až tam sa rodina a verejnosť zrejme dozvie ďalšie detaily jednej z najbrutálnejších vrážd divokých 90-tych rokov.

„Vypovedal som pred vyšetrovateľom, že s týmto skutkom nemám nič spoločné. Suržina som ani nepoznal, neviem, kto to bol. Ku skutku som viac nevypovedal, pretože o ňom nič bližšie neviem," tvrdí Černák.

"Ja som stále trpela, celý ten čas a som sa modlila, že by som sa dozvedela, čo môj syn spáchal, lebo to nie je len tak pre nič za nič, keď vám niekto spôsobí také niečo," dodala pani Valéria.BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Televízne noviny

Dôležité udalosti