Domáce

Ktorá právnická fakulta má najlepšiu reputáciu? Budete prekvapení (rebríček)

Súd - kladivko
Zdroj: Shutterstock.com

Do prieskumu sa mohli zapojiť iba vysokoškolskí pedagógovia.

Právnici z akademického prostredia považujú Právnickú fakultu Trnavskej univerzity za najlepšiu právnickú fakultu na Slovensku. Za ňou nasleduje Právnická fakulta Univerzity Komenského a Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika.

Ukázal to historicky prvý prieskum reputácie právnických fakúlt na Slovensku, ktorý zrealizovalo občianske združenie OZ Aula a portál Aula.sk. Do prieskumu sa mohli zapojiť len vysokoškolskí pedagógovia, minimálne vo funkcii odborný asistent a vedci s vysokoškolským vzdelaním tretieho stupňa, ktorí pôsobia v odbore právo.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

"Za hlavné poslanie vysokej školy sa vo všeobecnosti považuje vzdelávanie a vedecké bádanie. Rozsah realizácie týchto činností sa však môže na jednotlivých vysokých školách líšiť. Prieskum hodnotil obe tieto funkcie oddelene," uviedol informoval predseda OZ Aula Martin Vančo.

Ide podľa neho o prvý pokus kvantifikovať názory akademických pracovníkov na kvalitu právnických fakúlt na Slovensku. Domnieva sa, že práve vysokoškolskí učitelia a výskumní pracovníci sú najkompetentnejší posúdiť vzdelávanie a výskum na týchto fakultách.

"Prieskum je skôr zberom subjektívnych názorov. Aj z toho dôvodu sme ho nazvali Prieskumom reputácie. Reputácia a kvalita nemusia byť nevyhnutne to isté, ale oboje majú svoju výpovednú hodnotu," dodal Vančo.

Výsledky prieskumu

Dotazník vyplnilo celkovo 61 respondentov. Takmer polovica z nich pôsobí na Právnickej fakulte Trnavskej univerzity. "Vedeli sme, že fakulta, z ktorej sa zapojí najviac respondentov, by mohla byť zvýhodnená. Preto sme navrhli takú metodiku, ktorá to bude eliminovať," tvrdí Vančo.

Podľa výsledkov si najlepšie počínala Právnická fakulta Trnavskej univerzity, ktorú aj pedagógovia z iných fakúlt ocenili ako najlepšiu, pokiaľ ide o vzdelávanie aj výskum. Vo vzdelávaní získala 55 % bodov z maximálneho možného počtu bodov, vo výskume dokonca až 63 %.


Na druhom mieste skončila Právnická fakulta Univerzity Komenského, ktorá vo vzdelávaní získala 42 % bodov z maximálneho možného počtu a vo výskume 43 %.

Nasleduje Právnická fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach s 28 % za vzdelávanie a 36 % za výskum. 

Ďalšou v poradí je Fakulta práva Paneurópskej vysokej školy v Bratislave. Na chvoste rebríčkov zostali Právnická fakulta Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici a Fakulta práva Janka Jesenského Vysokej školy v Sládkovičove.

Kompletné výsledky prieskumu sú zverejnené na stránke http://www.aula.sk/prieskumy/.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti