Briti si brexitom "zavarili", ich obľúbený nápoj zdražie

Ilustračná snímka.
Zdroj: natu/shutterstock.com

Cena jedného 80-kilogramového vreca čaju sa zvýšila o 50 percent.

Rozhodnutie Britov opustiť Európsku úniu sa odrazí na cene obľúbeného čaju. Obyvatelia Británie musia počítať s tým, že čaj bude o niečo drahší. Uviedol to tento týždeň britský denník The Independent.

Ako povedal šéf spoločnosti Typhoo Tea Somnath Saha, náklady na dovoz čaju sa v dôsledku poklesu kurzu libry, ktorý nasledoval po júnovom referende, zvýšili o 50 %.

Cena jedného 80-kilogramového vreca čaju sa zvýšila zo 100 libier na 150 libier (168,90 eura), čo spoločnosť mesačne stojí okolo 250-tisíc libier.

"Na náš biznis to má mimoriadne negatívny vplyv. Musím povedať, že skutočne trpíme," uviedol pre denník The Daily Mail Saha s tým, že situácia sa už dostala do bodu, keď je neudržateľná. "Nemôžeme si dovoliť v týchto stratách pokračovať," dodal.

Typhoo Tea zamestnáva vo svojom závode v meste Wigan okolo 300 ľudí. Saha uviedol, že ak bude libra klesať súčasným tempom, firma môže prísť o všetok zisk. "Naša situácia sa od júna veľmi zhoršila. Prakticky nič si nemôžeme naplánovať. Nikdy nevieme, čo sa udeje. Kurz libry veľmi kolíše."

Čaj je tak ďalšou komoditou, ktorej cena pôjde v dôsledku brexitu nahor. Spoločnosť Apple už v Británii zvýšila ceny svojich produktov a obchodná sieť Morrisons zasa cenu v krajine obľúbenej kvasnicovej nátierky Marmite.
(1 EUR = 0,88808 GBP)

LONDÝN/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme čaj

Dôležité udalosti