Domáce

Ruský a ukrajinský veľvyslanec exkluzívne pre Markízu o situácii na Kryme

Ukrajinský a ruský veľvyslanci - Oleh Havaši a Pavel Kuznecov

Ukrajina považuje vládu za legitímnu, Rusko nie.

TV Markíza sa podarilo získať exkluzívne rozhovory ruského i ukrajinského veľvyslanca k problematike na Kryme i situácii u našich východných susedov. Ruská ambasádu hovorí, že vojská na Ukrajinu nikto nevysiela, ale prezident Vlaidmír Putin iba získal právo, aby zasiahol. Čo vlastne ruskí vojaci na Kryme robia?


Nakrútili sme aj exkluzívny rozhovor s ruským veľvyslancom na Slovensku Pavlom Kuznecovom. "Na území autonómnej republiky Krym sa rozmiestňuje Čiernomorská flotila. V súlade s medzinárodnými dohodami tam môže byť okolo 25-tisíc ruských vojakov. Po správach o možnom prieniku pravicových ozbrojencov padlo jedine nariadenie posilniť ochranu strategických objektov Čiernomorskej flotily. Iné dôležité objekty, štátne úrady a priechody na Krym ochraňujú oddiely sebaobrany, ktoré vznikli na základe rozhodnutia legitímnych úradov Krymu. Krym je dnes najpokojnejším regiónom Ukrajiny. Rusko nikdy nebude bojovať s Ukrajinou. Sme bratské národy, ale na ochranu svojich spoluobčanov a krajanov máme plné právo. Nikto nehodlá odtrhnúť Krym od Ukrajiny. Jeho budúcnosť v zložení Ukrajiny závisí výlučne od vôle obyvateľov Autonómnej republiky Krym, " vysvetlil.


Exkluzívny rozhovor nám poskytol aj veľvyslanec Ukrajiny na Slovensku Oleh Havaši. Okrem iného ďakuje za podporu Slovenska v humanitárnej a zdravotníckej pomoci. Potvrdil nám informáciu, že 6-ti štátni občania Ukrajiny ktorí boli ťažko zranení sú momentálne vo Viedni, kde ich majú operovať a potom ich prevezú do nemocníc na Slovensku na doliečenie.

„Ukrajina dnes prežíva najťažšie časy odkedy je nezávislá. Nastolené sú tri nezávislé otázky. Prvá - treba urobiť úplne novú vládu. Druhá - zachrániť nezávislosť a celistvosť Ukrajiny ako štátu. Tretia - aby sme nedopustili vypuknutie vojny. Premiéra Jaceňuka vybral parlament najväčším počtom hlasov. To, že parlamentná vláda je legitímna u mňa a ani na Ukrajine nevyvoláva žiadne protirečenia. Jediný štát, ktorý tvrdí že ukrajinská nová vláda nie je legitímna je ruská federácia," povedal na kameru Havaši.


Na otázku ako reagujú na situácia jeho rodina i priatelia nám povedal: „Situácia, ktorá vznikla na Ukrajine nemôže nechať žiadneho ukrajinského občana ľahostajným. Napríklad ja i moja rodina pochádzame zo zakarpatskej oblasti. Mám veľa priateľov, ktorí bývajú vo východných i západných oblastiach na Ukrajine, Kryme. A som s nimi v neustálom kontakte. Snažím sa ich podporiť a upokojiť."

Rusko neuznáva legitímnosť dočasnej ukrajinskej vlády a hovorí o protiústavnych činoch. "Všetci si majú priznať, že na Ukrajine došlo k protiústavnému prevratu. Preto čo najrýchlejšie dostať situáciu do ústavných koľají. Základom sa môžu stať princípy Dohody o urovnaní krízy na Ukrajine, ktoré Janukovič a opozícia podpísali 21.februára a ktorého garantmi boli ministri zahraničných vecí Nemecka, Francúzska a Poľska. Mám na mysli ústavnú reformu, ktorá by zohľadňovala záujmy všetkých regiónov Ukrajiny. Mali by byť prezidentské a parlamentné voľby a z nich nech vyjde vláda národnej jednoty. Tak isto mám na mysli aj odzbrojenie nezákonných útvarov. Spoliehame sa na to, že západní partneri podporia takýto prístup," povedal pre TV Markíza ruský veľvyslanec Pavel Maratovič Kuznecov.


BRATISLAVA/TV Markíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.