Domáce

Zaručený "plán", ako odstaviť Rusko. Už sa čiastočne začína napĺňať

Vladimir Putin
Zdroj: SITA

Moskva obsadila ukrajinský Krym.

Európska únia by mohla zasadne obmedziť vplyv Ruska, ak by dokázala existovať bez ruského plynu a ropy.

Pri zachovaní súčasnej spotreby na jednu osobu a terajšej technickej vyspelosti sveta by to bolo možné, ak by počet obyvateľov spoločenstva klesol asi o 80 miliónov ľudí, odhadol pre TVNOVINY.sk Alexander Ač, ktorý sa problematike dlhodobo venuje.

Čiastočne sa pritom tento proces už spustil. Do roku 2060 by sa malo "zmenšiť" nielen Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a ďalšie postsocialistické štáty, ale aj Nemecko.

500 miliónov

V súčasnosti žije v EÚ asi 500 miliónov ľudí.

Na svoj chod potrebuje spoločenstvo toľko energie, že zhruba polovicu nedokáže vyrobiť z vlastných zdrojov a dováža ju. Nuž a nemalá časť pripadá na Rusko.

"Európa v súčasnosti dováža o niečo málo viac ako 50 % svojej celkovej spotreby energie...  z územia mimo krajín EÚ. Takže pri predpoklade získania úplnej energetickej nezávislosti a pri zachovaní rovnakej spotreby obyvateľov by počet ľudí musel klesnúť asi o 250 miliónov ľudí, ak by sme brali do úvahy iba Rusko, bolo by to asi 3-násobne menej, teda asi 80 miliónov ľudí," zhrnul Ač, ktorý pôsobí napríklad v brnianskom Centre výskumu globálnej zmeny.

Počet obyvateľov EÚ by síce mal podľa prognóz rásť aj naďalej - na približne 517 miliónov v roku 2060 - ale nerovnomerne. Napríklad Poliakov ubudne zo súčasných 38 miliónov na asi 33 miliónov a Nemcov z viac než 80 miliónov na 66 miliónov.

Ukrajinská pasca

V mimoriadne zložitej situácii je v spore s Ruskom dlhodobo Ukrajina. Tá je totiž na ruských surovinách závislá ešte viac. 

Hoci počet Ukrajincov klesol z viac než 50 miliónov na približne 45 miliónov, aby sa zbavili závislosti na Rusku, muselo by ich byť približne 25 miliónov, priblížil Áč.

Bez ruského zemného plynu by mohla Ukrajina existovať, ak by tam žilo asi o desať miliónov ľudí menej, ďalšie zhruba tri milióny pripadajú na ropu a asi sedem miliónov na palivo do jadrových elektrární a ďalšie energie.

Čína a pokrok

Odstavením energetických dodávok z Ruska by Európa dostala Moskvu do veľmi ťažkej pozície, vyplýva z vyjadrení analytikov. Práve európske peniaze totiž držia v akom takom chode celú tamojšiu ekonomiku (naopak EÚ vyváža viac než do Ruska do USA, Číny aj Švajčiarska).

Nuž a prípadné presmerovanie tokov do Číny by vzhľadom na chýbajúce energetické siete či obrovskú vzdialenosť bolo extrémne drahé.

Závislosť na rope a plyne, a nielen Európanov, však možno podľa mnohých znížiť aj bez úbytku obyvateľstva. Ľudstvo doposiaľ vďaka vedeckému pokroku vždy našlo spôsob, ako sa posunúť vpred a napriek tomu, že vyhlásenia o premnožení bolo počuť už v 19. storočí, populácia stále rastie.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu

Zdroj: shuterstock.comBRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, Miro Grman

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti