Pátrali sme po tajomnej darkyni, ktorá Nadácii Markíza odkázala byt

Na archívnej snímke p. Voleková.
Zdroj: Reflex

Byt potom speňažili a vďaka týmto financiám sa mohlo rozšíriť v martinskej nemocnici spánkové laboratórium pomáhajúce deťom.

Neobyčajný dar od neznámej ženy pomôže deťom, aby lepšie spávali. Znie to trochu ako upútavka nového filmu, ale tento nevšedný príbeh je skutočný. Nedávno dostala nadácia našej televízie list. Stálo v ňom, že istá žena sa rozhodla nadácii venovať veľký dar. Aký to bol dar? A na čo sa využil? Pozrite si nasledujúce reportáže o ľudskej ušľachtilosti.

Detské spánkové laboratórium v Martine je jediné na Slovensku. Polysonografom vyšetrujú rôzne poruchy spánku. Elektród, ktoré musia napojiť, je veľa.

Takmer každé štvrté dieťa trpí nejakými spánkovými poruchami. Príčiny porúch spánku u detí sú rôzne. "Väčšinou krčné, nosné mandle. Alergici to môžu mať častejšie, pretože im opúcha sliznica v jarných mesiacoch alebo rôzne anomálie," vysvetlil MUDr. Peter Ďurdík z Kliniky detí a dorastu Univerzitná Martin. Ak sa poruchy spánku u detí nediagnostikujú včas, následky poznačia celý ich život.

Spánkové laboratórium sa teraz mohlo rozšíriť. Vďaka pozostalosti Martinčanky a bývalej biochemickej laborantky Lýdie Volekovej. Svoj majetok zanechala Nadácii Televízie Markíza. "Nestalo sa ešte v histórii, aby nadáciu zavolali ako účastníka dedičského konania. Pani Voleková vedela, čo robí Nadácia Televízie Markíza a asi to chcela pre tie deti. A keďže sme vedeli, že pani Voleková pracovala v tejto nemocnici, tak sme si povedali, že asi tam by to mala zostať, to srdiečko a aby aj oni vedeli, že vďaka šľachetnosti nejakej osoby tu máme niečo, čo bude do budúcnosti prínosom," povedala Lucia Tandlich z Nadácie TV Markíza.


Poďakovať sa žene, vďaka ktorej sa mohlo zrealizovať niečo skvelé - rozšírenie detského spánkového laboratória, už, žiaľ, nie je možné. Aj tak sme sa však o tejto jedinečnej a zároveň záhadnej osobe chceli dozvedieť viac.

Redaktorka Denisa Czibulka dostala do rúk jednu jedinú indíciu a pátranie po tom, kto bola Lýdia Voleková a aké mala dôvody pre svoje konanie, sa mohlo začať.

Všetko, čo mala bola krabica plná fotografií zo života pre nás zatiaľ neznámej ženy. Fotografie odkrývajú akýsi príbeh, no nevieme zatiaľ nič. Začala pátrať po živote Lýdie Volekovej, na ktorých bola pre nás so zatiaľ bezmennými ľuďmi..

Reportérka Reflexu sa vybrala do Martina, kde žila a pracovala. V hlave plno otázok. Kto vlastne bola Lýdia Voleková? Aký mala život? Bola šťastná? Spokojná ? Milovaná?

Prvá zastávka bola v martinskej nemocnici. V tunajšom biochemickom laboratóriu pracovala dlhé desaťročia. Zašli sme aj za jej bývalými kolegyňami. Posledná zastávka bola v panelák v Martine, kde žila a umrela. Sama vo veku 74 rokov. Našla ju tam suseda, ktorá jej v ťažkých časoch pomáhala. Denne jej nosila jedlo. Pani Lýdia mala aj psa. Keď sa už o neho nedokázala sama postarať, darovala ho.

Lýdia Voleková prehrala svoj boj s ťažkou chorobou minulý rok. Sebe pomôcť nedokázala, no iným chcela a aj pomohla. Urobila niečo nevšedné a šľachetné. Svoj byt v závete odkázala Nadácii Televízie Markíza. Byt potom speňažili a vďaka týmto financiám sa mohlo rozšíriť v martinskej nemocnici spánkové laboratórium, kde sa zaoberajú poruchami spánku u detí.


BRATISLAVA/Reflex

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Kultúra

Dôležité udalosti