Prezuť nestačí. Čo si treba všímať na aute pred zimou?

Zimná údržba auta
Zdroj: TV Markíza

V zime sa nároky na údržbu auta ešte zvyšujú a zanedbanie niektorého detailu jeho prípravy sa môže vypomstiť v tom najnevhodnejšom momente.

Nielen prezutie pneumatík, ale treba myslieť na kompletnú údržbu vozidla. Aby sa nám s prichádzajúcou zimou nestalo, že naše auto už nenaštartujeme. Pred zimou by mal každý majiteľ auta myslieť na to, že musí vymeniť letné pneumatiky za zimné.

Podľa automechanika je najdôležitejšie pozrieť si rok výroby, aká je stará pneumatika. Odporúča sa maximálne štvorročná. To aká je pneumatika stará vieme je na nej uvedené. Dôležitá nie je len výmena pneumatík. Skontrolovať by sme si mali aj stierače, ktoré sa v zime viac používajú. Poškodené stierače ťažšie stierajú nemrznúcu zmes do ostrekovačov. Ani na tú by sme nemali zabudnúť. V zime nás môže zradiť aj autobatéria. V mraze totiž každá stráca zo svojej kapacity.

Baterka do auta má životnosť 5-6 rokov. Dbať by mali na baterku najmä majitelia automobilov, ktoré majú staršie baterky. Môže sa pokojne stať, že ráno už auto nenaštartuje. O drahú opravu v servise sa nám môže postarať aj chladiaca kvapalina.

Automechanik varuje, že v prípade ak má chladiaca kvapalina nízky bod tuhnutia, môže sa stať, že to zamrzne a môže roztrhnúť bok motora. Technický stav nášho auta si môžeme počas zimy zhoršiť aj vtedy ak si nenecháme skontrolovať tlmiče. Nepovšimnuté by nemali ostať ani brzdy keďže v zime je dlhšia brzdná dráha a viac ich používame. Väčšinou nám ich automaticky skontrolujú pri prezúvaní pneumatík. No a dobré je mať v aute aj doplnkovú zimnú výbavu.


BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme údržba

Dôležité udalosti