Zrušili im parkovanie a na náhradu zabudli, košickým invalidom skomplikovali život

Každodenný boj s nastupovaním do auta.
Zdroj: TV Markíza

Súkromná parkovacia spoločnosť sa v Košiciach s invalidmi príliš nemazná.

Mnohým postupne rušia parkovacie miesta, na ktoré boli dlhé roky zvyknutí. Nové zatiaľ nevytvorili. Aspoň nie všade, 62- ročný invalidný dôchodca Ernest Kišac horko-ťažko prejde po vlastných bez zadýchania pár metrov. Problémy však nemá len so srdcom.

„Chrbticu mám ako bambusovú palicu. Tá sa dá len polámať, ohnúť nie. A na základe toho mi odišli bedrové kĺby pričom ich mám vymenené za železá," hovorí o svojom stave invalidný dôchodca Ernest Kišac.

Dvanásť rokov parkoval na mieste pre ťažko zdravotne postihnutých priamo pred vchodom do paneláku, kde býva. Súkromná parkovacia spoločnosť však čiary premaľovala a parkovacie miesta zúžila. Pôvodne malo miesto na šírku 3 a pol metra, po novom je to 240 centimetrov, čo predstavuje rozdiel meter desať.

Pre zdravého človeka to zrejme nie je žiaden problém, no invalidnému dôchodcovi to výrazne zníži kvalitu života. Pán Kišacmá teraz problém nastúpiť do auta.

„Predtým som mohol otvoriť dvere, a sa mi ľahko nastupovalo, lebo som mal dostatok priestoru. Teraz pri tom zúženom priestore ozaj sa musím šplhať k vozu. A niekedy ledva, ledva vojdem dnu, že musím ísť skoro až na kolená, aby som sa v tomto úzkom priestore dostal do auta," hovorí.

Správcom parkovania už nie je mesto ale súkromník. Predtým bol totiž magistrát k invalidom benevolentnejší. Parkovanie mali priamo pred domom, zadarmo a navyše chránené dopravnou značkou.


„Sme v období, že títo ľudia prichádzajú svojim spôsobom o to miesto, na ktoré boli zvyknutí, ktoré bolo označené. A budú si musieť zvyknúť, že tieto vyhradené miesta pre držiteľov preukazu ťažko zdravotne postihnutého budú vyznačené na ulici ale niekde inde," vysvetlil hovorca mesta Košice Jozef Marko.

Niekde inde znamená, že invalidi sa budú musieť prejsť. Možno pár metrov a možno aj viac. Správcovi parkovania záleží najmä na tom, aby vytvoril čo najviac parkovacích miest.

Po premaľovaní čiar dokážu ušetriť na jednom parkovacou mieste 10 až 15 centimetrov. Parkovacia spoločnosť pritom vychádza z najnižšej možnej normy a tvrdí, že postupuje v súlade s projektom.

„Pánovi sme vyšli v ústrety a ponúkli sme mu miesto pre ŤZP neďaleko tohto miesta, ale chcel si ponechať svoje staré miesto. Z tohto miesta však podľa projektu nie je možnú urobiť miesto pre ŤZP," píše sa v stanovisku EEI. Ponúkli mu síce iné miesto, to však zatiaľ neexistuje.

„Tam plánuje parkovacia spoločnosť do konca marca budúceho roka vybudovať ďalšie parkovacie miesta z ktorých budú niektoré vyhradené aj pre držiteľov preukazov ŤZP," dodal marko.

Invalidi budú mať k dispozícii 4 percentá z celkového počtu novovytvorených parkovacích miest. Budú si ich však musieť pohľadať sami a niektorí možno vrátia aj preukaz ťažko zdravotne postihnutého.

KOŠICE/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti