Prieskum: Súčasná vládna koalícia je už len jedno kreslo od straty väčšiny

Plénum Národnej rady SR (NR SR)
Plénum Národnej rady SR (NR SR) Zdroj: TASR

Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila v dňoch 3. až 10. novembra agentúra AKO.

Ak by sa parlamentné voľby konali na začiatku novembra, vyhral by ich Smer-SD so ziskom 27,5 percenta hlasov. V Národnej rade SR by obsadil 44 kresiel.

Druhá by vo voľbách skončila SaS, ktorá by získala 15,4 percenta hlasov a mala by tak v parlamente 24 kresiel. O jeden mandát menej (23) by získala SNS, ktorú by volilo 14,4 percenta voličov. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý na vzorke 1000 respondentov uskutočnila v dňoch 3. až 10. novembra agentúra AKO.  Prieskum realizovala formou telefonického dopytovania.

Osem strán by si rozdelilo poslanecké kreslá

Do Národnej rady SR by sa podľa prieskumu dostalo ešte ďalších päť strán. Na štvrtom mieste by vo voľbách skončila Kotlebova ĽS NS so ziskom desiatich percent hlasov, na základe čoho by získala 16 miest v parlamente. OĽaNO-NOVA namerali v prieskume 8,9 percenta, hnutie by tak obsadilo 14 kresiel v zákonodarnom zbore. Nasleduje Sme rodina - Boris Kollár so ziskom 6,9 percenta voličských hlasov a 11 mandátmi v NR SR. Most-Híd by mal podľa prieskumu v Národnej rade deväť kresiel, volilo by ho 6,1 percenta hlasujúcich, rovnaký počet mandátov by získalo aj KDH. Kresťanských demokratov by do parlamentu dostalo 5,6 percenta voličov.

Strany súčasnej koalície by mali dohromady 76 kresiel, čo predstavuje najtesnejšiu väčšinu v parlamente. 

Pred bránami parlamentu skončilo SMK aj #Sieť

Pred bránami NR SR by ostalo SMK so ziskom 3,5 percenta hlasov, #Sieť by volilo 1,2 percenta respondentov. Menej ako jedno percento oslovených by volilo KSS (0,3 percenta) a Stranu zelených Slovenska (0,2 percenta).

Podľa prieskumu by sa na voľbách zúčastnilo 66,1 percenta opýtaných. Voliť by nešlo 14,1 percenta respondentov, 16,4 percenta opýtaných nevedelo, koho by teraz volilo, a 3,4 percenta respondentov odmietlo prezradiť, koho by volilo. Agentúra sa respondentov pýtala, ktorej strane alebo hnutiu by dali hlas, pričom im zoznam strán čítala v náhodnom poradí.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme NR SR

Dôležité udalosti