Chudobná dôchodkyňa túži po peci. Deti o ňu nemajú záujem a dom sa jej rozpadáva

Chudobná dôchodkyňa túži po peci. Deti o ňu nemajú záujem a dom sa jej rozpadáva

Žena je bezmocná, no život ju, zdá sa, naučil prekonávať neprekonateľné.

Osamelá dôchodkyňa žije na hranici chudoby v chátrajúcom dome, v ktorom sa pokazila pec. Žena je bezmocná, no život ju, zdá sa, naučil prekonávať neprekonateľné.

Trápenie dôchodkyne Marty Piroškovej - nemá jednu ruku a dom, v ktorom nefungujú ani základné veci. Stará zhrdzavená pec sa jej priam rozpadla.

„Plno opravárov som mala tuná. Vraveli, že dobre, keby to aj zvarili, ale, že tu to zvaria, ale že o mesiac o dva sa mi ďalej zase môže spraviť diera. Všetci mi vraveli, že len najlepšia by bola nová pec," vysvetľuje Marta Pirošková.

Manžel žije na dolniakoch pripútaný na invalidnom vozíku. Dcéra je v Čechách a o synovi už dva roky nič nepočula. Z dôchodku 297 eur ledva vyžije.

„Nevydá mi to. Nevydá mi to, ani keby tá pec stála len 500 euro," počíta dôchodkyňa.

Býva v nevykurovanom dome. Teplú vodu má vďaka rýchlovarnej kanvici. Spanie si zariadila v podkroví.

„Pozrite, mám štyri vrstvy, aby mi nebola zima. Takto spávam," ukazuje nám svoju posteľ.

Pani Marta by mohla svoj problém vyriešiť a to vtedy, ak by dom, v ktorom býva jednoducho predala.

„Predať. To by bolo dobré, len tak vám poviem, ja mám aj manžela a my sme spolumajitelia. A manžel za tento dom chce 120-tisíc. A to je veľa," vysvetľuje.

Záhrada je spustnutá už na prvý pohľad. Statika domu narušená. Na múroch sú obrovské praskliny. Steny zase krivé. Nábytok pri nich je nebezpečne naklonený. Vrcholom všetkého je ale podlaha, ktorá sa prepadáva.

Dom je pre ňu hotovým väzením ani predať, ani zostať. A tak sa všetko opäť vracia k pokazenej peci. Ako sa bude životná situácia dôchodkyne s príchodom zimy odvíjať - nikto netuší.


BRATISLAVA/ TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti