Plačete za tým, ako bolo dobre za socializmu? Porovnali sme ceny vtedy a dnes

Socializmus
Zdroj: TASR

Odborník pri porovnávaní upozornil na viacero faktorov.

Nakupujeme lacnejšie ako za socializmu! Hovorí o tom porovnanie cien základných potravín. Jedine za tri komodity - mlieko, zemiaky a chlieb - platíme viac. Odborník ale upozorňuje na viacero faktorov, ktoré sa do ekonomických prepočtov nedajú zarátať.

Chlieb, maslo, saláma, mlieko vajcia a pivo. Pri takomto základnom nákupe sme v obchode počas socializmu nechali viac ako v súčasnosti. Pri niektorých potravinách je cenový rozdiel naozaj markantný. Napríklad za salámu dnes zaplatíme o polovicu menej a kurča či olej sú v priemere až 75 percent lacnejšie ako za bývalého režimu.

Zdroj: TV NOVINY

Pozn.: Ak sa v stĺpci rozdiel cien nachádza záporná hodnota, tak dnes platíme o toľko percent menej za danú potravinu. Ak plusová, tak za danú potravinu platíme v súčasnosti viac ako za bývalého režimu.

Faktory, ktoré sa do prepočtov nedajú zarátať

Na cenu potravín mala v minulosti vplyv aj dostupnosť. Na jednej strane bola oficiálna štátom stanovená cena, na strane druhej spotrebitelia tovar nenašli v regáloch a fungoval podpultový predaj. „Bol schovaný pod pultom pre známych, ktorí zaň zaplatili viac. Či už v peniazoch alebo výmenou za iný nedostatkový tovar," doplnil Pavel Škriniar z Finančnej Hitparády

Pri prepočte finančný analytik používal hrubú priemernú mzdu. „Od roku 1989 sa ale zmenilo zdanenie. Podiel čistej mzdy nie je rovnaký. Na míňanie ostáva teda iná suma," upozornil Škriniar. Zároveň dodal, že priemerná mzda je v súčasnosti vyššia, ako zarába približne 57 percent ľudí. V minulosti toto percento bolo určite nižšie.

Okrem cien potravín sme sa pozreli aj na cenu benzínu. Podľa prepočtov dnes tankujeme výrazne lacnejší benzín. Tam však vstupuje oveľa viac faktorov ako pri samotných potravinách. V tomto prípade ide naozaj iba o orientačné číslo.

Po cene je však veľmi diskutovanou témou aj kvalita potravín. Postupom času sa totiž mení receptúra, ale aj technologické postupy. „Je dnešné kura to isté kura ako pred rokom 1989? Pokles ceny o 73 percent napovedá, že skôr nie ako áno," uzavrel z ekonomického pohľadu Pavel Škriniar.

BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme November 89

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.