Drahšie, ale nekvalitné? Tipy, ako rozoznať, či kupujete dobré oblečenie

Drahšie, ale nekvalitné? Tipy, ako rozoznať, či kupujete dobré oblečenie
Zdroj: Shutterstock.com

Čo si všímať, aby ste si kúpili kvalitný kúsok.

Nemusíte byť milionárka, aby ste sa v súčasnosti dobre a pekne obliekli. V súčasnosti však nielen známe módne reťazce, ale aj luxusné značky čoraz viac presúvajú výrobu odevov do tovární na východe. Často sa stáva. že oblečenie šité horúcou ihlou, za ktoré zaplatíte vyššiu sumu a po pár praniach a mesiacoch nosenia sú súce akurát tak na umývanie podlahy či okien. Ako rozoznať, či sa vám oplatí vyhodiť aj 30 eur za košeľu, kabát či nohavice? Prečítajte si rady od odborníčky.

Čo znamená pekný materiál?

Keď vám padne nejaký kúsok oblečenia do oka, v prvom rade si pozrite visačku. Zamerajte sa na prírodné materiály - bavlnu, hodváb, vlnu a viskózu. Pozor, existujú ale stovky textúr a nájdete aj nekvalitnú bavlnu. Dôležité je tkanie a úprava. Pri výbere tak dajte na dotyk.

"Ak sa chcete uistiť, či je vlnený kabát naozaj kvalitný, pošúchajte dve časti lásky jednu o druhú. Ak sa na látke vytvoria žmolky, je to zlé znamenie. Takto si môžete otestovať aj kašmír," radí Sandrine Valteriová, návrhárka značky Aeschne v knihe Vyzeráš ako Francúzka - Ako si vytvoriť vlastný štýl.

Nepodceňujte syntetiku

Syntetika má aj svoje prednosti. Vedeli ste napríklad, že svetlo spaľuje hodváb? Po desiatich rokoch tak bude vaše oblečenie z hodvábu doslova upečené. Ale pridaním trošky syntetiky bude odev odolnejší.  "To isté platí o akryle a polyesteri, ktoré zaručia, že pulóver sa neplstí a môžete ho prať aj v práčke," hovorí Sandrine.

Vďaka elastanu sú zase látky pružnejšie a pohodlnejšie. Pozor, obsah syntetiky v oblečení nesmie presiahnuť 5 percent.

Ako rozspoznať kvalitné spracovanie?

  • pozrite sa na rub. Ak je rovnako pekný ako lícna strana, je to kvalitná látka.
  • všimnite si, ako sú diely oblečenia spojené. Napr. kocky a pásiky by mali pekne nadväzovať jeden na druhý.
  • všimnite si obnitkovacie a základné stehy. Visia?
  • je záložka rovná alebo ovisnutá?
  • gombíkové dierky musia byť začistené
  • gombíky pevne a správne prišité

"Ak vytŕča niť, naznačuje to, že odev vyšiel zo strojovej výroby. Ešte nevynašli šijací stroj, ktorý by vedel šitie zakončiť! Preto všetky gombíky odrazu po krátkom čase odpadnú," hovorí Valteriová.

Zdroj: Isabelle Thomasová, Frédérique Veyssetová - Vyzeráš ako Francúzka - Ako si vytvoriť vlastný štýl.

BRATISLAVA/ nt

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti