Slovensko sa stáva krajinou, kde sa dá dobre zarobiť

Cudzinci pracujúci na Slovensku
Cudzinci pracujúci na Slovensku Zdroj: TV Markíza

Prvé tisícky Rumunov a Srbov sú už tu.

Ekonomika Slovenska sa dostáva do novej fázy. Budú ju sprevádzať zástupy desaťtisícov cudzincov smerujúcich za prácou vo fabrikách na našom území. Prvé tisícky Rumunov a Srbov sú už tu.

Slováci schopní a ochotní pracovať za ponúkané mzdy sa na západe krajiny už minuli. No fabriky chcú vyrábať čoraz viac. Pre štvrtú zmenu sa 850 zamestnancov snaží zohnať trnavský Peugeot.

"Našou ambíciou je vyrábať 360-tisíc a viac v budúcich rokoch. A to sa pri trojzmennej prevádzke nedá," hovorí Ľubomír Kollár, šéf ľudských zdrojov PSA Peugeot Citroën.

Na tých najnižších pozíciách Francúzi ponúkajú necelých osem stoviek mesačne.

Nezamestnaní Slováci, pre ktorých je aj toto stále lákavá ponuka, v okolí Trnavy nie sú.

"Trnava pod štyri percentá, Galanta tri percentá, Piešťany štyri percentá. Západoslovenský región je relatívne, čo sa týka pracovnej sily evidovanej na úradoch práce, nechcem povedať že vyčerpaný, ale pohybujeme sa už veľmi v rizikovom prostredí," hovorí Ján Richter, minister práce.

Znie to neuveriteľne, ale aj Slovensko môže byť pre niekoho krajinou, kde sa dá dobre zarobiť. Trnavská automobilka PSA Peugeot Citroën je toho dôkazom. Chodia sem pracovať najmä Srbi a Rumuni. Odhaduje sa, že ich je to niečo medzi 300 a 400.

"Nechceme, nemôžeme ani nebudeme nikoho diskriminovať. Ponúkame prácu. Ak sa nám nepodarí osloviť dostatočný počet slovenských občanov, tak budeme musieť to dopĺňať aj z tretích krajín," hovorí Ľubomír Kollár, šéf ľudských zdrojov PSA Peugeot Citroën

To sa našim politikom nepáči. Francúzov chcú zoznamovať s nezamestnanými na celom Slovensku. Navyše, ak sa na práci dohodnú s dlhodobo nezamestnaným, prvé tri výplaty pôjdu zo štátneho.

"Prakticky 200 ľudí sa bude školiť na prípadnú prácu. S tým, že týchto 200 ľudí by po určitú dobu podporoval priamo štát," potvrdil Robert Fico, predseda vlády

Peugeot je len jednou z firiem, ktoré otvorili dvere cudzincom. Tých na Slovensku pracuje už viac ako 30-tisíc. A každý rok sa ich počet zvyšuje o štvrtinu. Najviac je Rumunov, Čechov a Maďarov. Prácu nachádzajú najmä v Bratislavskom a Trnavskom kraji.


BRATISLAVA/TV Markíza

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Peugeot

Dôležité udalosti