Zistite, kde investovať a vypočítajte si, koľko našetríte odkladaním

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Miriam Doerr Martin Frommherz

Včlánku nájdete prehľadnú tabuľku smožnosťami investovania akalkulačku pre výpočet sporenia.

Hneď na úvod treba vyviesť z omylu tých, ktorí si myslia, že sporením zbohatnú. Zmyslom odkladania peňazí je iba možnosť odložiť si na horšie časy. Takže bohatí v budúcnosti budú cez sporenie iba tí, čo sú bohatí aj dnes.

Nepriateľom sporenia je inflácia

Jeden z veľkých nepriateľov sporenia je inflácia. Teda pri sporení musíme peniaze uskladniť tak, aby si zachovali svoju kúpnu silu.

„Inflácia sa ale nedá predvídať, no Európska centrálna banka by ju chcela udržať pod 2 percentami. Čo sa týka výnosov jednotlivých vkladov, tak tie sa u bežne dostupných sporiacich produktov pohybujú na úrovni od 0 do 10 percent,“ vysvetli Pavel Škriniar z Finančnej Hitparády.

Zároveň doplnil, že výber konkrétneho sporiaceho produktu závisí aj od toho, aký je cieľ sporenia a koľko chce človek našetriť.


Cenné papiere sa dajú kúpiť napríklad v banke alebo u obchodníka s cennými papiermi. U niektorých ani netreba fyzicky prísť do pobočky, pokyn na kúpu stačí zadať cez internet. Alternatívou sú sprostredkovatelia s ponukou podielových fondov.

„S každou investíciou sú okrem rizika spojené aj poplatky. Tie sú v podobe poplatku za poskytnutie produktu (jednorazovo do 5 % z objemu investície) i za vedenie investičného účtu (každoročne do 5 % z objemu investície),“ vysvetlil Škriniar.

Kalkulačka pravidelného sporenia vám ukáže, koľko si môžete našetriť pravidelným odkladaní

Koľko vám vydržia úspory?

Ak je dôvodom sporenia prilepšenie si k dôchodku, tak prvou otázkou je, ako dlho vydržia vytvárané úspory. Táto kalkulačka vám ukáže, ako dlho môžete čerpať z nasporených peňazí, ak z nich budete pravidelne vyberať určitú sumu


BRATISLAVA/Marcel Marcišiak

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sporenie

Dôležité udalosti