Cesta do BIO raja, do raja HiPP

Detská výživa
Zdroj: hipp

Predstavte si, že ste na mieste, kde všetko rastie zo zdravej pôdy, kde je o každý kus zeleniny postarané a kde sú zvieratá na nekonečných pastvinách.

Nie, to nie je slogan z reklamy. Uprostred poľskej Podagi sa rozkladá biofarma značky HiPP, ktorú som mala možnosť si prezrieť.

Je pondelok ráno a ja čakám na lietadlo smer Varšava-Gdaňsk, aby som sa večer ocitla v poľskej Podagi, na krásne zrenovovanom kaštieli. Ďaleko od mestského ruchu sa tu skrýva rozprávková biofarma, ktorú tu pred viac ako desiatimi rokmi vybudoval Stefan Hipp.

Niet divu, že toto nepoškvrnené miesto učarovalo milovníkovi organického farmárčenie. Mimochodom možnosť ochutnať to, čo pod jeho rukami vyrástlo a čo naše deti pravidelne konzumujú v príkrmoch v mnohých svetových krajinách, som mala hneď večer.

Za kvalitu ručím menom

"Moja dcéra jedla príkrmy pokojne 365 dní v roku," povedal Stefan Hipp a mňa týmto tvrdením dosť udivil. Ale o dva dni neskôr už som vedela, prečo mohol svoju dcéru bez výčitiek kŕmiť pohármi po celý rok: jednoducho preto, že si je istý tým, čo každý pohárik príkrmu obsahuje, a že je to to najlepšie. Populistické vyhlásenie? Kdeže. V továrni prechádza každá surovina prísnou kontrolou a prístroje dokážu identifikovať aj mikrozrniečko pesticídov.

"Za kvalitu ručím svojim menom. preto vykonávame u surovín i hotových výrobkov až dvesto šesťdesiat kontrol. Pre príklad, prístroje v našom laboratóriu sú tak presné, že by dokázali odhaliť množstvo pesticídu o veľkosti zrnka soli v olympijskom bazéne, "hovorí Stefan Hipp.

Základom je zdravá pôda

Nikdy som si neuvedomila, že samotný zrod čerstvej bio zeleniny nie je v jej zasadenie do zeme, ale v krajine samotnej. "Zdravá pôda znamená zdravé rastliny a tie znamenajú zdravých ľudí, "vysvetlil nám Stefan Hipp.

Kým pôda konvenčného poľnohospodárstva, ktoré využíva chemické postreky, by sa dala smelo prirovnať k dedine, kde je len malý konzum, organická pôda je ako veľkomesto plné obchodov a reštaurácií, hemžiace sa milióny mikroorganizmov, chrobákov a dážďoviek. Vďaka nim je pôda kyprá, prevzdušnená a dokáže prijímať aj zadržať vlahu.

Na rozľahlých poliach, na ktorých praktizujú obmeny plodín tak, aby rastliny samy pôdu obohacovali o dusík a ďalšie živiny, ktoré sa snažia burinu aj škodcov prekabátiť. Okraje polí osádzajú stromami a kríkmi v troch výškach, ktoré zachytávajú chrobáky i naviatu pôdu a naopak nedovolia vetru rozfúkať úrodnú pôdu. S burinou zatočia samotné rastliny, a keď to nejde inak, nastúpi Farma Hipp, tak ako som ju mala možnosť poznať, je založená na tom, že na prvom mieste je zdravie. Zdravie pôdy, z ktorej vyrastajú zdravé rastliny, a predovšetkým zdravie detí, pre ktoré je strava vyrábaná.

Svižné ruky brigádnikov. Pásavka zemiaková zase zahubí prírodné neemový olej. Zložité? Práve naopak. Organické poľnohospodárstvo je plné úkonov, ktoré sú logické a jednoduché, pretože tu si príroda pomáha sama.

Zdravá výživa má vplyv na kvalitu mäsa

Z tejto farmy pochádza aj 8% hovädzieho, teľacieho a jahňacieho mäsa aj mlieka, ktoré je obsiahnuté v detských príkrmoch. Mala som možnosť prezrieť si zvieratá, ktoré sú od marca do konca októbra na čerstvom vzduchu.

Nie sú vykrmované kukuricou, ale nechávajú ich spásať trávu obsahujúcu aj desať druhov rôznych bylín, čo sa prejaví aj na kvalite mäsa a mlieka. Mláďatá zostávajú u matky po dobu ôsmich mesiacov, čo je celkom nevídané, keď uvážime, že v konvenčnom chovateľstve je to len pár dní.

Medzinárodný rodokmeň BIO surovín

Suroviny na výrobu detského jedla nepochádzajú len z rozprávkovej farmy, ale nakupujú sa z viac ako 30 krajín sveta, od preverených biofarmárov a pestovateľov. Dokonca je možné podľa čiarového kódu poháre dohľadať, odkiaľ jednotlivé suroviny práve v tom jednom príkrmu pochádzajú.

Hlavným dodávateľom je samozrejme Nemecko, odkiaľ rodinná firma pochádza, ale v pohároch nájdeme i potraviny z južnej Európy, Južnej Ameriky a ďalších oblastí. Áno, je to biznis, ale som si istá, že tento biznis je hlavne o poctivosti, zdraví a kvalite.


PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.