Ak si hľadáte prácu, na tieto otázky na pohovore neodpovedajte

Ilustračné foto.
Zdroj: TV Markíza

Boli časy, keď ženy museli povinne priniesť potvrdenie od gynekológa, že nie sú tehotné.

Je dobré zaujímať sa o právo. Napríklad, keď si hľadáte prácu. Viete, na čo všetko sa vás môže zamestnávateľ opýtať? Stáva sa totiž, že zamestnávateľ v snahe vybrať toho najvhodnejšieho kandidáta môže prekročiť hranicu. A tak sme zisťovali, ktoré otázky na pohovore už prekračujú medze zákona.

Zobrať na pozíciu muža alebo ženu, ktorá možno čoskoro odíde na materskú. Zamestnávatelia sa často pýtajú: "Kedy plánujete dieťa?"

Boli časy, keď ženy museli povinne priniesť potvrdenie od gynekológa, že nie sú tehotné. Tie skôr narodené ale tiež spomínajú, že ženy sa o týchto veciach s nariadenými bavili bežne.

Ľudia sa proste nebáli o prácu, teraz sa ľudia viac boja, doba je iná.


„Takáto otázka je neprípustná a je priamo diskriminačná - skúsme si predstaviť že nejakého 30-ročného muža sa na pohovore opýtajú či plánuje založiť rodinu. Nikto by nepredpokladal že vzhľadom na svoje očakávané rodičovstvo bude menej hodnotným zamestnancom. Toto nie je jednoducho korektné a tak ako sme rozmanití ako muži a ženy tak sme rozmanití ako potenciálni zamestnanci a zamestnankyne," vysvetlila sociologička.

V niektorých prípadoch nepríjemné alebo zakázané otázky môžu mať aj prozaické dôvody - je to otázka ochrany zdravia zamestnanca - pretože prípadná práca môže byť zaťažujúce pre tehotné ženy.

Pred antidiskriminačným zákonom, podľa ktorého sa vás to na pohovore ale nikto pýtať nemôže, takáto obhajoba neobstojí.

Nielen otázky týkajúce sa materstva sú na pohovore zakázané. Existuje celý rad ďalších, na ktoré sa vás budúci zamestnávateľ nesmie opýtať. Na rodinný stav, na politickú príslušnosť, náboženskú, alebo na bezúhonnosť.

Ak ale máte pocit, že vás niekto do zamestnania neprijal práve pre jednu z už spomenutých skutočností, môžete sa brániť. Sťažnosťou na zamestnávateľa alebo na Inšpektorát práce.

BRATISLAVA/TV Markíza

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Pohovor

Dôležité udalosti