Domáce

Užívate lieky na zriedenie krvi? Listová zelenina má červenú!

transfuzia.jpg

Na jednej strane pomáhajú predísť infarktu a mŕtvici, na druhej strane môžu vážne uškodiť.

Lieky na zriedenie krvi - užívate ich aj vy? Prezradíme vám, s čím ich nesmiete kombinovať a na čo si treba dávať pozor.

Každý tretí poistenec Dôvery nad 24 rokov sa lieči na srdcovo-cievne ochorenie. U takýchto pacientov je vyššie riziko vzniku krvnej zrazeniny, ktorá môže spôsobiť srdcový infarkt alebo mŕtvicu. Lieky na zrážanlivosť krvi pomáhajú toto riziko znížiť.

Spolu s inými liekmi však môžu spôsobiť aj prasknutie a krvácanie žalúdočného vredu, v tom lepšom prípade sa pacientovi môžu tvoriť veľké modriny aj po slabom udretí. S liekmi na zrážanlivosť by sa bez vedomia a rozhodnutia lekára určite nemali užívať lieky na žalúdočné vredy (napríklad liečivo omeprazol) alebo na úpravu srdcovej frekvencie (napríklad liečivo amiodaron).


Nebezpečná môže byť aj kombinácia s potravinami. Ak na zrážanlivosť krvi pacient užíva liek obsahujúci liečivo warfarín, musí sa vyhýbať aj listovej zelenine, šalátom, kapuste, špenátu, brokolici, kalerábu, ale aj bylinkovým a zeleným čajom.

Lekári o všetkom nevedia

Lekár často nepozná všetky lieky, ktoré jeho pacient užíva. Chýbajú mu kompletné a overené informácie od iných lekárov, nevedomky tak pacientovi môže predpísať liek, ktorý v kombinácii s iným liekom vyvolá nežiaducu interakciu. Teda účinok.

„Všetky lieky predpísané poistencom Dôvery tvoria ročne takmer milión interakcií. Tie nežiaduce znižujú bezpečnosť a kvalitu liečby a môžu ohroziť pacienta. Dôvera však prináša riešenie, je ním predovšetkým služba Bezpečné lieky dostupná v Elektronickej pobočke pre lekárov aj pacientov," hovorí Monika Lainczová, manažérka odboru liekovej politiky zdravotnej poisťovne Dôvera.

K týmto nežiaducim interakciám u pacientov však dochádzať nemusí. Dôvera ako jediná zdravotná poisťovňa totiž umožňuje svojim poistencom, ale i lekárom overiť si riziko vzniku interakcií priamo z domu či z mobilu. Vo svojej Elektronickej pobočke ponúka bezplatnú službu Bezpečné lieky, ktorá lekárov i bežných ľudí upozorní práve na riziká vyplývajúce z užívania nevhodných kombinácií liekov, ale aj liekov a potravín.

V praxi to vyzerá tak, že poistenec, ktorý si aktivuje cez web Dôvery Elektronickú pobočku, v nej vidí, aké lieky v minulosti užíval a užíva. Ak pacient v rovnakom čase užíva lieky, ktoré sa nesmú kombinovať, služba ho na to upozorní.

„Je veľmi dôležité, aby lekári mali prehľad o tom, čo pacientom predpísali iní lekári a podľa toho upravili ďalšiu preskripciu. Túto možnosť im dávame zatiaľ ako jediná zdravotná poisťovňa," vysvetľuje Monika Lainczová.

Elektronická pobočka Dôvery zároveň okrem iného slúži aj ako zdravotná karta, pretože v nej poistenec nájde úplne všetky záznamy o tom kedy akého lekára navštívil, s akou diagnózou a aké lieky mu lekár predpísal. Dostupná je už aj cez aplikáciu pre iPhone, onedlho si ju budú môcť stiahnuť aj majitelia mobilov s Androidom.

Aby boli lieky bezpečné

1. Požiadajte svojho všeobecného lekára, nech skontroluje všetky vaše lieky. Môžu byť medzi nimi aj také, ktoré užívať už nemusíte, alebo vám spôsobujú ťažkosti. Napríklad bolesti svalov, svalovú únavu, zmenu zafarbenia moču, častý vznik modrín, či krvácanie z nosa.

2. Pri každej návšteve informujte lekára o všetkých liekoch a vitamínoch, ktoré užívate. Ale aj o lekároch, ktorých ste v poslednej dobe navštívili a všetkých zdravotných komplikáciách (bolesti svalov, svalovú únavu, zmenu zafarbenia moču, častý vznik modrín, či krvácanie z nosa)

3. Ak ste poistenec Dôvery, aktivujte si na webe www.dovera.sk/ep Elektronickú pobočku. Nájdete v nej službu Bezpečné lieky, ktorá vás upozorní na nevhodné kombinácie vašich liekov aj potravín. Môžete si tu overiť lieky ešte predtým, ako ich začnete užívať. Máte tu aj svoju liekovú knižku, vytlačte si ju a ukážte lekárovi vždy, keď vám predpisuje nejaký liek.


BRATISLAVA/ PR článok

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.