Čo urobia tučné a sladké jedlá s mozgom vášho dieťaťa?

Čo urobia tučné a sladké jedlá s mozgom vášho dieťaťa
Zdroj: Shutterstock.com

Spolu s nedostatkom pohybu napácha vážne a trvalé škody.

Podľa odbornej štúdie publikovanej v časopise Molecular Psychiatry kalorické pokrmy drasticky menia mozog detí a dospievajúcich. Vyvolávajú také zmeny v mozgu, že ho pripravujú na depresie, psychické ochorenia a Alzheimerovu chorobu. Píše bety.cz.

Nadmerný príjem tuku a cukru znižuje hladinu glykoproteínu reelinu, ktorý udržuje neurónové spojenia v pevnom kontakte. Bez reelinu sa mozgovú funkcie oslabujú, pamäť chátra a učenie je náročné. Navyše sa zvyšuje riziko demencie a depresie.

"Tieto zmeny u mladých ľudí s pokračovaním v ich budúcnosti sú výsledkom samotných tučných pokrmov a priameho vplyvu, ktorý majú na mozog, nehovoriac o širšej skutočnosti, že sú títo mladí obézni," tvrdí Urs Meyer z Zürichu.

Tučné a sladké pokrmy negatívne ovplyvňujú predčelovú kôru v mozgu, ktorá súvisí s rozhodovaním, vyjadrovaním osobnosti, ovládaním spoločenského správania a plánovaním zložitých úloh a činov. Táto kôrová oblasť je plne vyvinutá až niekedy okolo 25. roku života. V období predtým na jej vývoj pôsobí mnoho vonkajších vplyvo. Tučná a sladká strava najviac. Spolu s nedostatkom pohybu napácha vážne a trvalé škody.

"Naša štúdia zdôrazňuje, že kvalita jedla, ktoré konzumujú tínedžeri, môže byť tiež dôležitá pre optimálne dospievanie a zrenie predčelovej kôry," dodala spoluautorka Marie Labousseová.


BRATISLAVA/ bety.cz

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme My ženy

Dôležité udalosti