Počasie sa radikálne zmení. Kedy príde veľké ochladenie?

Mráz
Zdroj: TASR

Najvýraznejšie sa ochladí na severe, oproti uplynulým teplým dňom ojedinele až o 15-20 °C.

V závere novembra sa výrazne ochladí a snežiť bude na celom Slovensku, na severe aj trvalejšie. Na zmenu počasia upozorňuje Slovenský hydrometeorologický ústav.

Rekordné teploty

Už niekoľko dní u nás prevláda silné južné prúdenie medzi tlakovou výšou nad východnou Európou a neustále sa obnovujúcou nížou pri západnom pobreží Európy. Bolo tak veľmi teplo, miestami až rekordne. Napr. v Orechovej bolo 19.11. 17,6 °C, v Dolnom Hričove 21.11. až 17,8 °C. Situácia sa však už v týchto chvíľach mení, keďže nad Britskými ostrovmi mohutnie tlaková výš. Vo štvrtok sa začne z oblasti Islandu presúvať ďalej na východ tlaková níž a v sobotu 26.11. sa presunie nad Škandináviu. Súčasne sa tlaková výš nad Britskými ostrovmi prepojí s výšou nad Grónskom a po prednej strane tohto útvaru začne prúdiť studený vzduch do nižších zemepisných šírok.

Prúdiť k nám začne arktický vzduch

V nedeľu 27.11. sa tlaková níž presunie nad západné Rusko a s ňou spojený studený front bude postupovať cez strednú Európu ďalej na juh. Po jeho prechode k nám začne prúdiť studený, pôvodom arktický vzduch.

Kedy sa ochladí?

Výrazne sa tak ochladí. Začiatkom budúceho týždňa očakávame na severe celodenné mrazy, na juhu bude cez deň zväčša len slabo nad nulou. Noci budú mrazivé na celom území, na severe postupne až okolo -10 °C. Ochladenie bude sprevádzané aj silným vetrom a snehovými prehánkami, pričom na severe bude aj trvalejšie snežiť.

Najvýraznejšie sa ochladí na severe, oproti uplynulým teplým dňom ojedinele až o 15-20 °C, keďže teplota tam bežne vystupovala nad 15 stupňov, no v úvode budúceho týždňa bude na severe mrznúť väčšinou po celý deň.

BRATISLAVA/kacs

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Ochladenie

Dôležité udalosti