Kontrolóri NKÚ už dlho monitorujú aktivity spojené s našim predsedníctvom

Logo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie.
Logo slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie. Zdroj: TASR

Úrad už eviduje viaceré podnety na kontrolu zákaziek prideľovaných v rámci výnimky pre slovenské predsedníctvo.

Najvyšší kontrolný úrad dlhodobo monitoruje prebiehajúce slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Kontrola vynakladania finančných prostriedkov v rámci predsedníctva pravdepodobne bude prebiehať až v budúcom roku.

"Na základe doterajšej analýzy rizík je vysoko pravdepodobné, že predseda NKÚ SR v budúcom roku rozšíri plán kontrolných aktivít úradu o kontrolu zameranú na vybrané oblasti súvisiace s financovaním, efektívnosťou a účinnosťou vynaložených verejných zdrojov," uviedla pre TASR hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.

Ako dodala, úrad pri monitorovaní kladie dôraz na tie aktivity, v rámci ktorých sa uplatňuje výnimka zo zákona v súvislosti so slovenským predsedníctvom. Kontrolóri sa zároveň zameriavajú na mechanizmus, ako funguje vnútorná kontrola pri nastavovaní, schvaľovaní a realizácii aktivít spojených s predsedníctvom.

Podľa Bolech Dobákovej NKÚ aktuálne eviduje viaceré podnety na kontrolu zákaziek prideľovaných v rámci výnimky pre slovenské predsedníctvo. A to zo strany Transparency International Slovensko, Ministerstva zahraničných vecí SR, ale aj od občanov.

Bývalá zamestnankyňa Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR Zuzana Hlávková v pondelok (21. 11.) obvinila rezort diplomacie z predražených zákaziek súvisiacich so slovenským predsedníctvom v Rade EÚ. Hlávková sa obrátila na Transparency International Slovensko (TIS), ktorá podala podnet na Úrad pre verejné obstarávanie, Protimonopolný úrad SR a Najvyšší kontrolný úrad SR.

BRATISLAVA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zuzana Hlávková

Dôležité udalosti