Érsek zvažuje zlúčiť diaľničiarov a cestárov

Minister dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Árpád Érsek prichádza na bicykli na Úrad vlády.
Zdroj: TASR

Výsledkom nového modelu fungovania týchto firiem však musí byť podľa ministra pozitívny finančný efekt.

Rezort dopravy pod vedením ministra Árpáda Érseka (Most-Híd) zvažuje nový model fungovania Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) a Slovenskej správy ciest (SSC). Vylúčené pritom nie je ani zlúčenie týchto dvoch firiem. V rozhovore pre TASR to uviedol minister Érsek.

"Nechcem predbiehať, ale robíme na tom na ministerstve, ktorý model by bol najlepší - či mať jednu firmu, alebo dve firmy," povedal šéf rezortu dopravy. Obidve sú štátnymi firmami, ktoré spadajú pod ministerstvo dopravy.

NDS má na starosti diaľnice a rýchlostné cesty a SSC zase cesty I. triedy. Výsledkom nového modelu fungovania týchto firiem však musí byť podľa ministra pozitívny finančný efekt. Teda, aby po novom smerovalo viac peňazí do ciest. Nová podoba fungovania týchto dvoch spoločností by mala byť známa v budúcom roku. "Začali sme tento proces na ministerstve, na budúci rok by sme chceli vedieť, čo s tým ďalej," avizoval Érsek.

Na investície majú pritom obidve spoločnosti v návrhu rozpočtu na rok 2017 naplánovanú sumu 69,8 milióna eur. Ide o financie mimo eurofondových zdrojov. V porovnaní s rokom 2016 je to zvýšenie o 32,5 milióna eur. Dôvodom takéhoto nárastu je zvýšenie financií pre SSC, ktoré sú potrebné na prípravu eurofondových projektov na výstavbu ciest.

Na údržbu a opravy ciest majú obidve spoločnosti na budúci rok naplánovanú sumu takmer 65 miliónov eur. V porovnaní s aktuálnym rokom však ide o zníženie o 4,73 milióna eur. Dôvodom poklesu je zníženie financií z rozpočtu pre NDS na údržbu a opravy.

BRATISLAVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Práve sa číta

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Slovenská správa ciest

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.