Domáce

Podozrenie na prasciu chrípku vo Veľkom Krtíši sa nepotvrdilo

Ilustračná snímka.
Zdroj: AP

Testy ju vylúčili.

Podozrenie na nebezpečný prasací vírus, ktorý včera postavil do pozoru lekárov aj hygienikov vo Veľkom Krtíši sa nepotvrdilo. Pacientka je naďalej v banskobystrickej nemocnici, testy ale pandemickú chrípku vylúčili.  Ženu (37) vo vážnom stave včera prevážali vrtuľníkom, lekári a záchranári boli rukaviciach a s rúškami na tvárach.

Pacientku najskôr prijali do veľkokrtíšskej nemocnice so zápalom pľúc. Na druhý deň sa jej stav rapídne zhoršil a upadla do bezvedomia. To vyvolalo podozrenie, že by mohlo ísť o pandemickú chrípku, známu ako prasacia.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

„Po telefonickom oznámení na podozrenie na pandemickú chrípku sme ihneď išli odobrať pacientke biologický materiál a ihneď sme ho poslali vo virologického laboratória," riaditeľka Reg. úradu ver. zdravotníctva Slávka Ďurišová.


Dnes vieme, že na internom oddelení veľkokrtíšskej nemocnice kde žena ležala si pacienti môžu vydýchnuť. Nákazlivý vírus v jej tele epidemiológovia nenašli.

Hovorkyňa regionálneho úradu verejného zdravotníctva Mária Tolnayová potvrdila, že prvé šetrenie nepreukázalo prítomnosť typu pandemického vírusu AH1N1 ani chrípky typu A. Materiál ešte naďalej vyšetrujeme na prítomnosť typu chrípky B.

Slovensko však v prípade prasacej chrípky nie je čisté. Vo večerných správach sa dozviete koľko ľudí a v ktorých častiach Slovenska sa tento rok nebezpečným ochorením u nás nakazilo.


VEĽKÝ KRTÍŠ/Lenka Stanková

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.